ЕВРОПА ВО ​​НЕВЕРУВАЊЕ: Гаспром ја отфрли понудата на ЕУ-Мат во два чекора

Руската енергетска компанија Газпром не без причина одби да продолжи да испорачува природен гас во Европа за да ги надополни своите подземни складишта (PHG).

Тоа се компетентни тактики кои не му дозволија на Брисел да ги реализира своите енергетски планови.

До овој заклучок дојде Борис Марцинкевич, познат руски експерт во областа на енергетската безбедност.

Марцинкевич детално зборуваше за тоа по што се водел Гаспром при спроведувањето на ваквите мерки, а објасни и како Русија успеала да ги помеша сите карти на Европската унија.

Борис Марцинкевич најпрво го привлече вниманието на фактот дека во Европа има подземни складишта за гас во сопственост на руската компанија Газпром. Тие се користат за складирање на суровини пред да бидат продадени директно на европските потрошувачи.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа