ДАЛИ УКРАИНА ЌЕ СЕ ПОДЕЛИ? Шојгу соопшти: Главните задачи од првата фаза од специјалната операција се постигнати, сега фокусот е на главната цел

Главните задачи од првата фаза од специјалната воена операција во Украина се остварени, а сега можеме да се фокусираме на главната цел, а тоа е ослободување на Донбас, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

За време на конференцискиот повик, тој прво зборуваше за текот на специјалната операција.

„Главните задачи од првата фаза од операцијата генерално се исполнети. „Борбениот потенцијал на украинските вооружени сили е значително намален, што ни овозможува да го насочиме нашето внимание и главните напори за постигнување на главната цел – ослободување на Донбас “, нагласи Шојгу.

Според него, за време на специјалната операција, украинските сили претрпеле значителна штета, воздухопловните сили и системите за противвоздушна одбрана биле речиси уништени, а поморските сили „престанале да постојат“.

„Доминацијата во воздухот е постигната. „Системите за авијација и противвоздушна одбрана се практично уништени“ , истакна министерот.

Во исто време, Шојгу рече дека украинската армија непромислено користи одредени видови оружје, што претставува закана во различни региони, вклучувајќи го и Црното Море.

„Последиците од фактот што украинските вооружени сили непромислено користат одредени оружја се манифестираат во различни региони“ , рече тој.

Министерот, меѓу другото, истакна дека „на Црното Море е создадена вистинска закана за цивилната пловидба“.

„Турската армија неутрализираше две морски мини во близина на бреговите на Романија и Босфор“ , потсети тој.

(Спутник)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа