Бугарски експерт: Третата светска војна е во тек

Во Русија, за прв пат по распадот на СССР, на власт се воено-индустрискиот и цивилно-индустрискиот сектор, смета бугарскиот политиколог Валентин Вацев.

Според експертот, оваа промена е историска и потсетува на настаните пред почетокот на Првата светска војна, кога имаше конфликт меѓу индустриските престолнини на Велика Британија, Австрија и Русија и низа други земји.

„Можеби специјалната воена операција е завршена, и се надевам дека е така, но големата војна меѓу индустрискиот и глобализираниот капитал веќе започна. И сега сме на почетокот на големата војна меѓу индустрискиот капитал од светска класа и глобализираниот финансиски капитал. Тоа е веќе сериозна војна, не е специјална воена операција“, рече Вацев во емисија на Бугарското национално радио.

Светот моментално минува низ период од униполарен до мултиполарен светски поредок, изјави експертот.

Русија, Кина, Индија и голем број други земји, вклучително и земјите од Блискиот Исток, Персискиот Залив, Африка и Латинска Америка, се спротивставуваат на американските глобалисти во форма на американскиот претседател Џозеф Бајден и Демократската партија.

„За мене тоа е почеток на Третата светска војна, која е задолжителен придружен фактор во преминот од униполарен во мултиполарен свет. „Овој процес води кон создавање на триполарен свет: Соединетите Американски Држави, кои, се разбира, ќе останат еден пол, Русија и Кина, а судбината на Европа останува нејасна“, вели политикологот.

Според него, НАТО претпоставува постоење на еднакви права за сите нејзини членки, но самата актуелна бугарска елита „жестоко и хистерично“ ја отфрла идејата за бугарска еднаквост во воена, економска и политичка смисла во НАТО и во Европската Унија.

„Денес во Бугарија владее хистерично малцинство, кое размислува само како да му угоди на газдата на САД“, вели бугарскиот експерт.

Одговарајќи на изјавата на новинарите дека Бугарија нема намера да испраќа оружје во Украина, Ванчев изјави дека таквата одлука е диктирана од други причини.

Тој изјави дека се надева оти конфликтот наскоро ќе заврши.

„Одлуката да не се испраќа оружје во Украина, пред сè, е израз на нивниот длабок внатрешен немир, така што обидот да се вклучи Бугарија малку повеќе во дадениот воен конфликт би ја дестабилизирал владејачката коалиција. „Ова е мерка на претпазливост, обид да се избегне нешто полошо, а не добра волја“, рече Вацев, додавајќи дека ако конфликтот не заврши, земјата може да биде вовлечена во војна следниот месец.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа