ИСТАНБУЛ ПРЕГОВОРИ: Украина ќе се предаде и ветува дека нема да влезе во НАТО

Шефот на руската делегација на разговорите со Киев во Истанбул, Владимир Медински изјави дека разговорите биле конструктивни. Тој додаде дека Русија прави два чекора во насока на деескалација на ситуацијата во знак на добра волја кон Украина – еден е политички, еден е воен.

„Во воената сфера, тоа е драстично намалување на борбените активности во насока на Киев и Чернигов, а во политичката сфера – можност за средба меѓу Путин и Зеленски за време на парафирањето на мировниот договор “, рече шефот на руската делегација.

Според Медински, Русија добила писмени предлози од Украина, кои го потврдуваат нејзиниот стремеж кон неутрален и ненуклеарен статус.

„Украина се откажува од приклучување кон воени сојузи, распоредување странски воени бази, контингенти, воени вежби на територијата на Украина, без согласност на земјите гаранти, вклучително и Русија “, рече тој, додавајќи дека Москва нема ништо против Украина да се приклучи на ЕУ. .

Што се однесува до предлогот на Украина за безбедносниот гарантен систем што го бара Киев, тој предвидува дека гаранциите не важат за територијата на Крим и Донбас, што во суштина покажува дека Киев се откажува од нивно враќање со воени средства.

„За да се реализира неврзаниот, ненуклеарен статус, следува списокот на држави гаранти кои ја гарантираат безбедноста на Украина. Безбедносните гаранции не важат за територијата на Крим и Севастопол, односно Украина се откажува од намерата да ги врати Крим и Севастопол со воени средства и изјавува дека тоа е можно само преку преговори. Се разбира, тоа на кој било начин не одговара на нашата позиција, но Украина го формулираше својот пристап “, објасни Медински.

Тој посочи дека безбедносната гаранција „не важи за делот од Украина што таа го нарекува региони Луганск и Доњецк“.

„Ќе ги разгледаме предлозите на Украина и ќе го информираме претседателот Путин за тоа “, додаде Медински.

Тој оцени дека предлозите на Киев се конструктивен чекор во насока на компромис.

Како што наведе, средбата меѓу претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Владимир Зеленски, е можна во исто време кога мировниот договор ќе биде парафиран од министрите за надворешни работи.

„По денешниот суштински разговор, се договоривме и предложивме решение според кое е можна средба на шефови на држави во исто време кога министрите за надворешни работи го парафираа мировниот договор “, изјави тој за новинарите.

Можна средба на двајцата претседатели

Медински посочи дека Русија предложила решение според кое е можна средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега Владимир Зеленски истовремено со парафирањето на мировниот договор од страна на министрите за надворешни работи.

„По денешниот суштински разговор се договоривме и предлагаме решение според кое е можна средба на шефови на држави истовремено со парафирање на договорот од страна на министрите за надворешни работи. Дополнително, во моментот на ова парафирање и разгледување на деталите од договорот, можно е да се разгледаат различни политички нијанси и детали“ , прецизира тој.

„На тој начин, под услов брзо да се работи на договорот и да се најде потребниот компромис, можноста за склучување мир ќе стане многу поблиска“ , изјави тој.

Во Истанбул денеска се одржа нова рунда преговори меѓу Русија и Украина, а разговорите ќе продолжат во среда.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа