Британските платеници масовно бегаат од Украина по големите загуби

Британските платеници кои пристигнаа во Украина избегаа по почетокот на големите загуби.

Британските платеници кои пристигнаа во Украина во првите денови по почетокот на руската воена операција, наводно за да ги поддржат вооружените сили на Украина, побегнаа надвор од украинската граница.

Причината за враќањето дома биле многу сериозни загуби и понатамошна бескорисност на престојот на територијата на Украина.

Според некои податоци, група британски платеници, која броела до 15 лица, решила да ја напушти територијата на Украина поради значителните загуби што почнала да ги носи украинската армија.

Дополнително, загуби има и британскиот PMC, но засега нема детали за ова прашање. Со оглед на претходно објавениот број на британски платеници кои пристигнаа во Украина, во моментов на територијата на Украина не може да има повеќе од стотина членови на британскиот ПВК.

„Враќањето на британската армија дома (што треба да се сфати како банално бегство) е доказ дека странските приватни војници се добро свесни за понатамошната бескорисност од престојот на територијата на Украина со соодветните ризици да бидат погодени од руски калибар или ками. . “, забележува специјалистот.

Претходно руската страна истакна дека нема намера да трпи појава на странски платеници на територијата на Украина и дека второто ќе го смета за легитимни цели.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа