Одвратни Срби: Која беше Медлин Олбрајт? Детството го поминала во Белград, починала мразејќи ги луѓето кои и го спасиле животот (ВИДЕО)

Поранешната државна секретарка на Соединетите Американски Држави Медлин Олбрајт почина денеска на 85-годишна возраст, во пресрет на 23-годишнината од агресијата на НАТО врз СР Југославија.

Во Србија ќе остане запаметена како безмилосна жена, една од најгласните поборници за бомбардирањето на Југославија и независноста на Косово.

Медлин Олбрајт е родена на 15 мај 1937 година во Прага како Марија Јан Корбелова. Поминала само неколку недели во Прага, по што првата година од животот, пред Втората светска војна, ја поминала во главниот град на Југославија, поради нејзиниот татко Јозеф Корбел, кој бил аташе за печат во чехословачката амбасада во Белград. .

Нејзините родители се заљубиле во Белград и се обиделе да го научат јазикот за да можат да комуницираат со луѓето, а Јозеф бил поддржувач на југословенската демократска опозиција која се спротивставувала на монархијата. Јозеф и Ана најмногу се дружеа со Владимир Рибникар, издавачот на „Политика“, чија сопруга Јара беше Чех. Меѓутоа, Олбрајт го „плукна“ ова пријателство во интервју за „Ју-Ес тудеј“, велејќи дека нејзиниот татко не сакал таа да оди на училиште со комунистите, поради што ја испратил во Швајцарија.

На крајот на 1938 година, Јозеф бил отповикан од позицијата дипломат во Белград и почнал да работи како канцелариски работник во Прага. Уште на 25 март 1939 година, десет дена по нацистичката опозиција на Чешка, целото семејство се упатило кон Југославија, каде што биле пречекани како пријатели и им помогнале да стигнат до Грција, каде што се качиле на брод што ги префрлил во Англија. Во книгата на Медлина пишува и дека нејзиниот татко цело време одржувал блиски врски со своите пријатели од Србија и дека со нивна помош биле префрлени тајни депети од Чехословачка, преку Белград.

Со семејството се преселила во Америка во 1948 година, каде што завршила гимназија во Денвер, а подоцна студирала политички науки на колеџот Велсли во Масачусетс. Таа стана американски државјанин во 1957 година. По дипломирањето во мај 1959 година, се омажи за новинарот од Чикаго Џозеф Олбрајт, со кого има три ќерки. Од 1976 до 1978 година, таа работеше како главен асистент за законодавни прашања на американскиот сенатор Едмунд Маски. Од 1978 до 1981 година, како вработен во Белата куќа и во Националниот совет за безбедност, Олбрајт беше важен функционер во администрацијата на Картер. Медлин Олбрајт стана првата жена државен секретар во 1997 година и за време на нејзиниот мандат како жена со највисок ранг во историјата на САД.

За време на нејзиниот мандат таа значително го зголеми влијанието на американската политика во Босна и Херцеговина и на Блискиот Исток. Таа го навлече гневот на многу Срби во поранешна Југославија поради нејзиниот забележителен антисрпски став и улогата што ја одигра во артикулирањето на американската политика за време на војната на Балканот, особено во Косово и Босна. Како што изјавила Колин Пауел во своите мемоари, Олбрајт го објаснила својот став кон употребата на војската со зборовите: „Која е целта да имаме толку супериорна воена сила (војне) ако не можеме да ја искористиме?

Бескрајна омраза кон Србите

„Одвратни Срби“, се зборовите со кои Медлин Олбрајт ги почести активистите на чешкото здружение „Прашка пролет“, кога под нејзиниот нос ставија фотографија од жртвите од бомбардирањето на НАТО во 1999 година.

– Мора да разбереме дека во Србија има сили кои сакаат подобри односи со САД. Во Србија не е се негативно. „Тие сакаат да бидат третирани поинаку, а ние имаме економски и дипломатски инструменти да влијаеме на тоа“, рече Олбрајт.

Овие зборови можеби ќе измамат некого дека Олбрајт се предомислила за Србите, но не и некој што ги знае настаните што ја исполниле нејзината биографија. Таа искажа слични ставови пред 25 години кога ја поддржа операцијата „Бура“, жестоко заговарајќи за бомбардирање на Србија, оправдувајќи го како „хуманитарна мисија“. За време на нејзиниот мандат таа бараше и Хашкиот трибунал да не се откажува, бидејќи „жртвите на злосторствата заслужуваат правда“.

Многумина во САД беа изненадени од нејзината жестокост, па ја нарекоа војната „Војна на Медлин“. Таа одигра клучна улога во мировните разговори во Рамбује за Косово и Метохија во 1999 година. Тогаш таа практично ги прекина преговорите, ветувајќи им на Албанците референдум за три години, а на Србите познатиот Анекс Б, за кој и странските политичари рекоа дека предвидува окупациски статус на Југославија. Набргу потоа следеше бомбардирање.

Таа не покажа каење

Минатата година прашкиот портал „Парламентарни лист“ објави дека Олбрајт се водела исклучиво од лични причини во заложбата за бомбардирањето на СРЈ во 1999 година, како и за создавањето на т.н. независно Косово. Тие објавија дека благодарение на нејзините блиски врски со водачите на терористичката ОВК, пред се со Хашим Тачи, по доаѓањето на меѓународната администрација на Косово и Метохија, таа ја приватизирала косовската телефонска компанија Ипко, која нејзината компанија подоцна ја продаде на словенечкиот оператор. Телеком Словенија.

Се испостави дека е преплатен за 20 милиони долари, а на директното прашање на чешките медиуми дали после 20 години смета дека е правилно силите на НАТО да ја бомбардираат Србија и да убијат илјадници луѓе, меѓу кои и многу жени и деца, Олбрајт не покажете мало каење.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа