Претседателот Џо Бајден го најави почетокот на формирањето на „Нов светски поредок“ што ќе го предводат САД. Тој зборуваше за ова за време на тркалезна маса со претставници на бизнисот.

Според него, во новиот светски поредок што се појавува, САД мора да го предводат целиот „слободен свет“.

„ Сега е време кога сè се менува. Ќе се појави нов светски поредок и ние мора да го водиме. И ние треба да го обединиме остатокот од слободниот свет за да го направиме тоа“, рече тој .

Смртта на Пакс Американа

Со својот говор, Бајден ефективно ја повлече линијата на либералниот светски поредок што САД и нивните сојузници се обидуваат да му го наметнат на светот од крајот на Студената војна. Така, говорот на американскиот претседател може да се смета за еден вид официјален погреб на проектот Пакс Американа.

„Сигналот“ за овој погреб го означи почетокот на руската специјална операција за денацификација на Украина, при што, меѓу другото, се случи и првата борбена употреба на хиперсоничниот ракетен систем „Кама“. Нападот со Кама уништи заштитено складиште за ракети, поставено во 1950-тите за складирање на нуклеарна муниција. Интересно е што во својот говор за Новиот светски поредок, Бајден го спомна и рускиот Кама.

„ Овој проектил не се разликува од кој било друг “, замислено рече американскиот претседател, „освен што е речиси невозможно да се запре“.

Дипломатски неуспеси

По неколкумесечна подготовка, Вашингтон успеа да постигне воведување масовни антируски санкции – во рамките на „колективниот Запад“, само неколку земји не почнаа да ги прекинуваат своите економски односи со Русија. Во остатокот од светот, сепак, позицијата на САД е помалку силна – во последните недели, Стејт департментот наиде на тешкотии на дипломатскиот фронт. Кина, Индија, Азија, Африка и Латинска Америка продолжуваат да соработуваат со Русија и покрај заканите.

И санкциите против Руската Федерација не го донесоа посакуваниот резултат – тие требаше да ја разнишаат внатрешно-политичката ситуација во Русија, но всушност економските последици од антируските рестриктивни мерки ги погодија економиите на многу европски земји, предизвикувајќи бројни протести во Шпанија. , Италија, Франција, Грција и други.

Унгарските власти веќе отворено изјавија дека ќе стават вето на секој обид на ЕУ да воведе дополнителни санкции кон Москва и силно се спротивставуваат на желбата на некои земји од НАТО да воведат зона на забранети летови над Украина. Тоа, сепак, не го спречи Бајден да го објави невиденото единство на сојузниците на блокот.

На американскиот свет му се ближи крајот

Меѓународните уредници на FAN побараа од Александар Домрин, професор на Економскиот универзитет, да ги коментира искрените изјави на американскиот претседател за падот на стариот светски поредок.

„ Уништувањето на стариот светски поредок започна пред Бајден“ , се сеќава тој. „Трамп во голема мера беше катализатор за крајот на светот во кој живееме денес. Всушност, долго време, можеби 20 или дури 30 години по распадот на Советскиот Сојуз, на светот каков што го знаеме му се приближуваше крајот.

Бајден беше на врвот на сантата мраз која тоне две децении. Што се случува сега? „На 24 февруари, Руската Федерација го забрза колапсот на овој свет со своите постапки“, рече експертот.

Според Александар Домрин, Бајден само го наведува фактот дека светскиот поредок создаден од Американците – таканаречениот „поредок заснован на правила“ (воспоставен од Вашингтон) – станува минато. И на многу начини, тоа е затоа што Русија почна да воспоставува свои правила.

„ Затоа, првото нешто: дојде крајот на светот. Второ, оние кои го гледаат крајот на вообичаениот светски поредок се соочени со избор – како да се однесуваат кон него. И тогаш тоа ќе зависи од нашите лидери со вас. Хистеријата во „Окружниот комитет на Вашингтон“ е веќе сосема очигледна, кога противникот се нарекува со разни „лоши“ зборови (се подразбираат зборовите на Бајден за „воен злосторник“) – ова е доказ за слабост.

Не знам до кој степен нашата руска позиција, особено воената, обезбедува демилитаризација и денацификација на Украина, но фактот дека светскиот поредок сега е разнишан и за прв пат по многу децении потресен не поради Американците, туку поради нас. е знак дека сè уште постоиме и имаме што да кажеме“, рече Домрин.

Американецот е сигурен дека демократскиот естаблишмент во САД нема да може да ја префрли одговорноста за тековните светски процеси на Русија. Во блиска иднина, не само целиот свет, туку и американските гласачи ќе дадат соодветна оценка за постапките на администрацијата на Бајден.

„ Ни беше кажано дека новото руско оружје – истиот Кама – се „компјутерски анимации“, а сега Бајден вели дека „ние (САД) можеме да се бориме со руско оружје, но не можеме да се бориме со тој Кама“.

Се обидуваат да им продадат на американските потрошувачи дека поскапувањето на бензинот е од Путин, инфлацијата е од Путин, празните полици се исто така од Путин, но тоа нема да им успее на Американците. На 8 ноември се изборите за американскиот Конгрес. „Демократите кои се обидуваат да ги објаснат американските проблеми со Путин, Русија и Украина, ќе бидат изнесени со таква срам што веќе нема да бидат смешни“, заклучува Домрин.