Кардиолог ги опиша алармантните сигнали за згрутчување на крвта

Кардиологот Јуриј Серебријански сподели во интервју кои сигнали од телото се аларм за формирање на згрутчување на крвта.

Кога ќе се појави венски тромб (на пример, со историја на проширени вени), пациентите често стануваат сини и нивните нозе отекуваат.

Оваа состојба е многу опасна. Бидејќи од долните екстремитети згрутчувањето на крвта лесно може да се пресели во белите дробови. Ако тоа се случи, тогаш дишењето на пациентот ќе почне да се менува.

„Кога се јавува сериозно отежнато дишење, постои причина да се сомневаме дека може да има згрутчување на крвта во белите дробови. Ако циркулацијата на крвта во горниот или долниот екстремитет е нарушена, тогаш вашата рака или нога стануваат бели. Тоа е опасноста таму да настане артериски тромб“, истакна докторот.

Експертот предупреди дека срцевиот удар може да биде поради тромбоза. Во исто време, лекарите имаат само неколку часа (четири до шест) да го дијагностицираат проблемот.

Може да се јави силна абдоминална болка поради формирање на згрутчување на крвта во абдоминалната празнина. Но, бидејќи овој симптом често се меша со апендицитис и панкреатитис, важно е да се побара квалификувана помош што е можно поскоро.

Кардиологот зборува и за окуларна тромбоза, како резултат на која човекот може да го изгуби видот.

„Ако се работи за акутна тромбоза, тогаш доаѓа до нагло оштетување на видот, појава на превез пред очите. Доколку се работи за хронично заболување поврзано со атеросклероза на садовите на мрежницата, има подолг временски период, пишува сајтот Здрав.то.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа