Специјалната воена операција во Украина не е крај, туку само почеток…

Сега главното внимание на јавноста, медиумите, експертите и политичарите е преокупирано со специјалната воена операција во Украина, како и со војната со санкции на Западот против Русија и одмаздничките мерки на Москва.

Сепак, треба да се погледне подалеку од хоризонтот на настаните и да се обиде да види што се крие зад среднорочната и долгорочната неизвесност.

1. Новиот свет во Украина не е крај, туку само почеток на обновувањето на позицијата на Русија во Европа.

Западот ја напушти Москва во февруари 2014 година, вршејќи државен удар и незаконски го смени легитимниот претседател на земјата, Јанукович.

Русија има акумулирано потенцијал и сила и сака да го врати долгот. Сега Западот знае дека повеќе не е можно да се потчини Русија – ќе има војна.

Оттука и пучот: повлекување на компаниите од рускиот пазар, забрани за летови, запленување на руски златни резерви и приватен имот на олигарсите, отворена дискриминација на руската нација и се останато.

За последователно проширување (економско, комерцијално и, доколку е потребно, воено), на Русија и треба ова упориште со 31-36 милиони руско население и пристап до европските граници.

Треба да се додаде Белорусија со 9 милиони луѓе, а во руското јадро се додадоа 40-45 милиони луѓе. Дали вреди само поради ова, а да не зборуваме за економијата, геополитиката итн.? Дали вреди да се бориме? Несомнено да.

Ќе бидат потребни неколку години за да се реши ситуацијата во новата држава (Сојуз на држави). Потребно е елитите повторно да растат заедно со интересите на државата, семејствата, капиталот.

За да функционира новиот економски механизам треба да се обноват трговските, економските и хуманитарните врски итн. После тоа, проширувањето ќе продолжи – дали некој ги откажа руските барања до САД во областа на безбедноста и враќањето на НАТО блокот во Европа на границите од 1997 година? – Не.

2. Дали Русија ќе се обиде што поскоро да ги неутрализира ефектите од западните санкции врз нејзината економија и население? – Се разбира да. Но, дали тоа значи дека Русија ќе дозволи западните компании да се вратат на старите услови? – Не.

Дали тоа значи дека Русија ќе ги укине санкциите (нафта, гас, пченица, пченка, инертни гасови, паладиум итн.)? – Не. Тој ќе ги задржи што е можно подолго додека Европа и САД не ги исполнат политичките барања на Москва. Ова резултира со политички последици за Балтикот и Источна Европа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа