Блумберг: Кинескиот амбасадор во Русија ги повика кинеските компании да не „губат време“ и да ја „пополнат празнината“ на рускиот пазар

Според Блумберг, кинескиот амбасадор во Русија Џанг Ханхуи се сретнал со десетина директори на кинески компании во Русија и ги советувал да ја „пополнат празнината“ на локалниот пазар, пишува весникот.

Оваа стратегија може да помогне да се ублажи влијанието на меѓународните санкции, објасни тој.

„Сегашната меѓународна ситуација е тешка. „Големите компании се соочуваат со сериозни проблеми, па дури и со прекини во синџирите на плаќање и снабдување“, рече амбасадорот. 

„Ова е време кога приватните, малите и средните претпријатија можат да ја играат својата улога. 

(Агенции)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа