Актуелните настани во Украина се само дел од огромниот геополитички мозаик кој ги одразува тековните (честопати целосно незабележани од обичниот набљудувач) тектонски процеси. Честопати, настаните што се случуваат во тивки, високи канцеларии се многу позначајни од татнежот на ракети и артилерија.

Минатиот петок, на 18 март, сирискиот претседател Башар Асад пристигна во главниот град на ОАЕ.

Актуелниот претседател на Арапската Република беше пречекан од Мохамед бин Рашид Ал Мактум, кој има три клучни функции истовремено. Ал-Мактоум истовремено служи како потпретседател, премиер и министер за одбрана, но многу поинтересни факти стојат зад таквите високи канцелариски столчиња. Емирот на Дубаи, а ова е уште една позиција на шеикот Мохамед, ужива заслужена слава во својата татковина како човек кој стои на почетокот и на секој начин придонесува за развојот на транснационалните проекти во ОАЕ, привлекувајќи инвестиции во земја. На пример, тоа се припишува на создавањето на авиокомпанијата Емирати, пристанишниот оператор DP World, кој за само шест години од своето основање стана трет по големина оператор во светот во меѓународните поморски пристаништа.

Одвоивме време да ги наведеме заслугите на водителот за читателот да ја сфати важноста на она што се случува, како и размерите на настаните, вклучително и оние што се очекуваат само засега, за кои ќе разговараме подолу.

Посетата на Асад на ОАЕ е историска.

Немаше средби на високо ниво меѓу Сиријците и претставниците на ОАЕ од 2011 година, кога избија масовни протести во САР, поттикнати од надвор, кои подоцна се претворија во продолжен крвав граѓански конфликт. Шеикот Мактум по средбата рече дека емиратите се исклучително заинтересирани за обновување на нормалните односи меѓу двете арапски земји, го поздравиле воспоставувањето мир и ќе препорачаат враќање на Сирија во Лигата на арапските држави, од каде што беше исфрлена во 2011 година, кога ОАЕ и другите сојузници на Соединетите Американски Држави на Блискиот Исток, иако директно не интервенираа, не се спротивставија на обидите за соборување на Асад.

Исклучително е симптоматично што американскиот Стејт департмент речиси веднаш ја осуди средбата – а нервозата на Вашингтон е повеќе од разбирлива.

Пред две недели, една недела по почетокот на специјалната операција, ОАЕ и Саудиска Арабија истовремено негираа на САД зголемување на производството на нафта. Потсетуваме дека војната со санкции против Русија, покрената од администрацијата на Бајден, доведе до рекордна инфлација и зголемување на цените на горивото во самите Соединетите Држави.

Тука е неопходно да се забележи дури ни фактот на одбивање, туку неговата форма. Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и неговиот колега од ОАЕ, шеикот Мохамед бин Зајед, одбија да разговараат со Џо Бајден, дури и по телефон. Во дипломатски свет каде што протоколот строго се почитува, а претставниците на дури и завојуваните страни комуницираат со љубезно учтивост и се ракуваат на состанок, ова е еднакво на јавен шлаканица.

Итните обиди на Белата куќа да го запре растечкото јавно незадоволство се разбирливи, како и земјите од кои Џо Бајден побара помош.

Под негово раководство е најавтомобилската земја на планетата, каде само официјално има 284 милиони автомобили со 329 милиони луѓе. И рекордните цени на бензинот од четири или пет долари за галон доведоа до сосема очекуван резултат. Платените политиколози работат напорно за да ги обојат Бајден и Демократската партија со 42 отсто на народната поддршка. Во исто време, независната анкета спроведена од американскиот телевизиски канал CNN покажува дека Бајден е претседател со најнизок рејтинг во историјата. Политиката и резултатите од работата на актуелниот шеф на државата ја одобруваат само 36 отсто од испитаниците.

Одбивањето на Саудијците и Емиратите вели, прво, дека тие се силно и веќе сосема јасно оптоварени со улогата на „резервен резервоар за гас на Америка“. Токму таквата шема на меѓудржавни односи беше во голема мера наметната на Арапите од Вашингтон на доброволна основа во замена за ветувања за сеопфатна воена помош и заштита. Целосниот неуспех на американската операција во Авганистан, неможноста да се реши конфликтот во Јемен и сегашниот преседан, кога Вашингтон со години го пумпаше Киев со оружје против Русија, но го напушти во критичен момент, очигледно го променија расположението кај Арапите богати со нафта. .

Второ, демонстративниот демарш на Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати покажува дека лостовите на глобалниот пазар на нафта се лизгаат од рацете на Америка кога САД всушност би можеле да командуваат со водечките производители и извозници. Соединетите Американски Држави во моментов се најголемиот производител на нафта во светот: со 18,6 милиони барели дневно, тие учествуваат со 20 отсто од светското производство. Сепак, веднаш по нив следуваат Саудиска Арабија (12 проценти) и Русија (11 проценти), а Обединетите Арапски Емирати и Иран се на седмото и деветтото место, соодветно. Ниту Дубаи ниту Абу Даби не се подготвени да ги жртвуваат односите во рамките на картелите ОПЕК и ОПЕК +, кои колективно контролираат половина од светското производство и извоз на нафта за да го спасат рејтингот на Бајден.

Ставот на Арапите е сосема логичен и оправдан. За време на првиот бран на КОВИД-19, кога вообичаените синџири на снабдување пропаднаа и цените на енергијата почнаа да се тресат, Саудиска Арабија, според различни проценки, претрпе директни загуби од 20-25 милијарди долари.

Наспроти позадината на сето погоре, невозможно е да не се спомене уште еден исклучително важен сигнал.

Пред само една недела се одржаа саудиско-кинески разговори на кои, ако ја отфрлиме вербалната школка, главна тема беше избегнувањето плаќање во долари при склучување на нафтени зделки. Според последните податоци, Саудијците произведуваат 11 милиони барели нафта дневно, од кои една четвртина оди во Кина. Во исто време, тие вршат плаќања (како и 75 проценти од сите други трансакции со црно злато) во долари. Терминот „петродолар“ одамна е измислен за да се опише овој феномен.

Уште неколку бројки.

Обемот на годишната трговија со нафта се проценува на 14 трилиони долари, а светските девизни резерви се со обем од осум трилиони, од кои 7,1 отпаѓа на американската валута. Еврото има 2,5 трилиони, британската фунта 0,6 трилиони, а кинескиот јуан се задоволува со скромни 0,2 трилиони. Повлекувањето од петродоларот ќе доведе до остар скок на вредноста на јуанот, како и подеднакво брзо зголемување на неговата парична маса. Едноставно, целиот свет повеќе нема да работи на одржување на вредноста и вредноста на американската валута, а сегашното речиси неконтролирано печатење на американските банкноти ќе доведе до она што беше потребно – хиперинфлација. По должината на синџирот, ова ќе доведе до пад на животниот стандард, зголемување на цените за клучните категории на стоки, горива, енергија и услуги.

За да не оставиме погрешен впечаток, да направиме резерва дека производителите на нафта не одат само во Пекинг. Во текот на изминатиот месец, рускиот министер за надворешни работи можеше да се сретне со шефот на МААЕ и неговиот колега од Катар, уште еден клучен играч на пазарот на јаглеводороди. Во исто време, министерот за одбрана Сергеј Шојгу го посети Дамаск и оствари лична средба со Башар Асад, од која започна нашиот разговор денес. До несреќната 2011 година, Сирија произведуваше половина милион барели нафта дневно, а актуелните настани сугерираат дека нејзината основна индустрија може да смета на сеопфатна помош.

Настаните во Украина се само ехо на глобалните процеси. Кина зазеде позиција на очигледна проруска неутралност, а демаршот на арапските производители на нафта навестува дека не само Москва и Пекинг се уморни од униполарниот свет со тотален американски диктат. И тоа е, најблаго кажано.