Русија ќе го формира новиот светски поредок главно со воена сила

Во своето интервју за РБЦ на 16 март 2022 година, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров одговори на прашањето дали ситуацијата со Украина не може да се реши по мирен пат, зошто не функционира, зошто е потребна специјална воена операција. Ќе цитирам дел од изјавата на шефот на руското МНР:

„ Затоа што Западот не сакаше мирно да ја реши оваа ситуација . Воопшто не се работи за Украина. Или подобро кажано, не толку за Украина колку за глобалниот правен поредок. Со САД ја освоија цела Европа. Со САД под Бајден, тие си поставија задача да ја освојат Европа и да го постигнат нејзиното несомнено придржување кон американскиот курс. Верувам дека сегашната криза е судбоносен момент. Ова е епохален момент во модерната историја. Тоа ја одразува битката за тоа како ќе изгледа светскиот поредок“.

Така, Сергеј Лавров вели дека ситуацијата во Украина е само една од епизодите, иако многу важна, на глобалниот процес на промена на светскиот поредок. Да се ​​обидеме да замислиме кои други задачи ќе треба да ги реши Русија во следните 3-5 години за да го неутрализира најсериозниот предизвик за националната безбедност во врска со приближувањето на воената инфраструктура на САД и НАТО до руските граници.

Во моментов, Западот формира уште една кризна точка. Станува збор за Молдавија и Придњестровје. На 3 март 2022 година, претседателката на Република Молдавија, Маја Санду, ја објави нејзината апликација за членство во ЕУ: „Мораме да дејствуваме итно кога тоа го бараат околностите. Нашата одлука да аплицираме не значи автоматски приклучување. Треба да се направи многу повеќе работа од страна на државата и приватниот сектор за да се приближат до стандардите на ЕУ за да биде одобрена нашата апликација .

Според уставот, Молдавија е неутрална земја, а ЕУ не се нарекува воено-политички блок. Сепак, тоа е во суштина. На пример, воените командни и контролни тела на Европската унија речиси ја повторуваат структурата на воените командни тела на НАТО. Впрочем, пристапот на Молдавија во ЕУ ќе значи и неформално членство во Северноатлантската алијанса. Земјата ќе биде цврсто вградена во сферата на влијание на Западот и на крајот ќе стане официјална членка на НАТО.

Наспроти ова, разбирливи се стравувањата на Придњестровската Молдавска Република. На 4 март 2022 година, Министерството за надворешни работи на ТМР издаде посебно соопштение дека одлуката на молдавските власти значи подготвеност за пренос на суверенитетот на Молдавија на наднационални тела во ЕУ и транзиција кон конечен воено-политички и економски развој на Републиката. на Молдавија од Запад.

Придњестровје ја повика Молдавија на дијалог за финализирање на односите врз основа на потпишување на меѓувладин договор за мирно, добрососедско постоење на две независни држави.

Во соопштението на Министерството за надворешни работи на регионот Придњестровје, исто така, се вели: „Сметаме дека е неопходно да нагласиме дека приднестровскиот народ ја одреди својата судбина на цивилизиран и демократски начин на 2 септември 1990 година, ја запре воената агресија на Молдавија во 1991 година – 1992 година, ја брани својата слобода и независност ја потврди неповредливоста на курсот кон меѓународно признавање на суверенитетот и независноста на Придњестровско Молдавска Република на националниот референдум од 17 септември 2006 година .

Дополнително, Министерството за надворешни работи на ТМР испрати релевантни апели до ОН, ОБСЕ и други приматели барајќи признавање на реалноста што постои повеќе од триесет години во форма на ТМР за да се обезбеди почитување на правото на народот на Приднестровје да самоопределување и дипломатски односи со Придњестровје.

Како да се реши оваа ситуација на наједноставен и најдипломатски начин? Република Молдавија и Република Придњестровје ги склучија соодветните договори како што е наведено погоре. Покрај тоа, Руската Федерација прва ќе ја признае независноста на регионот Придњестровје и ќе воспостави дипломатски односи со него.

Но, не, Западот реши да ескалира и во оваа ситуација. На 15 март 2022 година, Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) усвои резолуција за исклучување на Русија од Советот на Европа, која исто така признава „чин на вооружена агресија на Русија против Република Молдавија и окупација на Придњестровје. регионот“. Инаку, Молдавија не беше коавтор на амандманот на оваа резолуција, но немаше приговори од Кишињев. Се смета дека молчењето во овој случај го поддржува овој пристап.

Треба да се напомене дека постојат три официјални јазици во ТМР: руски, молдавски и украински. Руското знаме се користи како второ државно знаме од 2017. Повеќе од двесте илјади руски државјани живеат на територијата на регионот Придњестровје. Од 1992 година, на територијата на републиката е стациониран мировниот контингент на Руската Федерација, формиран од Работната група на руските сили во Придњестровје.

Очигледно, со напредувањето на руската специјална операција во Украина, руските вооружени сили преку регионот Одеса ќе стигнат до границите на Придњестровје, што ќе ја заштити досега непризнаената република од можна вооружена агресија на Кишињев и ќе ја оневозможи транспортната и економската блокада.

Дополнително, ова драстично ќе ја зголеми можноста за преговарање со Република Молдавија. Понатамошните активности во голема мера ќе зависат од плановите на воено-политичкото раководство на Русија да ја врати контролата врз поранешниот Советски Сојуз, имено од тоа дали пристапувањето на Молдавија во Европската унија е во согласност со тие планови.

Следната точка на тензија за Русија, САД и нивните сојузници во НАТО се оформи во Финска, која активно се вклучува во Северноатлантската алијанса. Во оваа земја во последно време драстично е зголемен бројот на анкети, според кои мнозинството од испитаниците наводно го поддржуваат приемот на Финска во НАТО.

Во тој случај, воената инфраструктура на блокот ќе се приближи до границите на Русија на северозапад. Санкт Петербург ќе биде под закана. Растојанието во права линија од северниот главен град на Русија до Хелсинки е 300 километри.

Таквиот потег на Финска би бил неприфатлив за Русија: таа, на крајот на краиштата, беше дел од Руската империја. И рускиот претседател Владимир Путин постојано повторува: „Никогаш нема да се согласиме само за една работа: да дозволиме некој да ги користи дарежливите подароци на Русија за да и наштети на самата Руска Федерација“.

Друга точка на тензија за Русија се балтичките земји. Распоредувањето на воени контингенти на НАТО во Литванија, Летонија и Естонија, ударни ракетни системи, вклучително и нуклеарни, ќе создаде висок степен на закана за нашата земја.

Проблем има и со Калининградската област. Овој регион е отсечен од Русија и е сместен меѓу Литванија и Полска. Првиот чекор кон изолација на Калининград е веќе направен: земјите од ЕУ го затворија небото за руската цивилна авијација. Но, нашите авиони летаат над Балтичкото Море.

Копнениот транзит до Калининград минува низ територијата на Литванија. Тоа не е регулирано од Литванија, туку со посебен договор меѓу Русија и Европската унија. Затоа, Литванија сама не може да го спречи. Меѓутоа, неодамна ЕУ усвои голем број остри санкции против Русија, вклучително и замрзнување на нејзините златни и девизни резерви. Нема гаранции дека ЕУ, под притисок на САД, нема да го прекине копнениот транзит кон Калининград.

Треба да се разбере дека од 24 февруари 2022 година, суштината на меѓународната ситуација е да не функционираат никакви договори со Запад, ниту усни ниту писмени. Работи само физичката контрола на територијата и транзитните патишта со помош на воена сила. Затоа, преговорите стануваат бесмислени. Тоа се прави само со воени средства. И преговори (дипломатија) по воспоставување на физичка контрола.

Доколку ЕУ и НАТО сериозно ја ескалираат ситуацијата со балтичките земји, тогаш специјалната операција на Русија во регионот ќе биде уште една неопходна мерка. Сепак, тоа ќе биде можно само ако Русија ја блокира акцијата на САД, на пример со распоредување на подморнички дронови Посејдон, термонуклеарни боеви глави и површински бродови опремени со хиперсонични крстосувачки ракети Циркон околу копното на САД.

Украинската ситуација ѝ даде на Москва огромно количество материјал за прашањето на САД и нивните сојузници во НАТО кои водат биолошка војна против Русија. Во наредните години Москва ќе ги „нокаутира“ американските воени биолошки лаборатории и нивните сојузници од поранешните советски територии. Сеопфатна поддршка за ова прашање ќе обезбеди Кина.

Степенот на пријателство на земјата кон Русија ќе се определи со доброволно затворање на таквите лаборатории од нејзината територија. Во случај на одбивање, не се исклучени удари со високопрецизно оружје со претходно известување и обезбедување на потребното време за евакуација на лабораторискиот персонал. Шемата за закана од оружје со висока прецизност би можела да се тестира во Молдавија откако ќе се воспостави контрола врз регионот Одеса, а потоа и во Грузија.

Така, ситуацијата во Украина е најважна во однос на формирањето на безбеден простор од Русија на нејзините граници, но ова е само првата фаза од овој процес. Суровата вистина на животот е дека нè очекуваат 5-10 години воени подвизи и напорна работа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа