Разговорите на американскиот претседател Џо Бајден со кинескиот претседател Си Џинпинг минатата недела открија зголемен јаз меѓу нивните позиции за руската специјална операција во Украина. Ова на 21 март го објави РИА Новости, повикувајќи се на американското издание Политико.

Според весникот, Бајден не успеал да го убеди кинескиот лидер да влијае врз Кремљ да ја прекине специјалната операција. Според авторот, разговорот меѓу двајцата шефови на држави, напротив, го испровоцирал кинескиот претседател имплицитно да ја критикува улогата на САД во разгорувањето на украинската криза и прашањето за Тајван.

„Изјавата на кинеското Министерство за надворешни работи само неколку часа пред разговорите на Си Џинпинг со Бајден сугерираше дека одлуките на Кина во врска со украинската криза веројатно нема да ги исполнат очекувањата на САД“, се вели во извештајот.

„Наместо тоа, Кина се чини дека ги зајакнува своите односи со Русија и се спротивставува на обидите на Вашингтон да ја запре операцијата“, додава весникот.

Во исто време, авторот посочува дека недостатокот на какви било значајни резултати од разговорот доведува во прашање дали личните односи меѓу двајцата лидери, кои се развија кога Бајден беше потпретседател на САД, навистина можат да помогнат да се премостат длабоките разлики. помеѓу нив.

Ова веројатно само ќе ја зајакне политиката на американската администрација кон Кина, која се заснова на обединување на сојузниците на Вашингтон за да се спротивстави на влијанието на Пекинг во индо-пацифичкиот регион и пошироко, рече Политико.

Разговорот меѓу Бајден и Си Џинпинг се одржа преку видео врска во петокот и траеше околу два часа. Според висок функционер во американската администрација, Бајден не поставил никакви барања, туку само ја изнесува визијата на Вашингтон во однос на актуелната ситуација околу Украина.