ЗЕЛЕНСКИ СЕГА СЕ ОТКАЖУВА ОД СЕ? Украинскиот претседател подготвен да се предаде, еве што му нуди на Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски очигледно сака да се откаже од се, па изјави дека е подготвен да се откаже од членството на Украина во НАТО.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е подготвен да преговара за откажување од влезот на Украина во НАТО во замена за прекин на огнот, повлекување на руските војници и гаранција за украинската безбедност, пишува Sky News.

– Тоа е компромис за сите: за Западот кој не знае што ќе ни се случи во врска со членството во НАТО, за Украина која бара безбедносни гаранции и за Русија која не сака натамошно проширување на НАТО – рече Зеленски. .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа