БАЈДЕН: ПУТИН СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ УКРАИНА СО БИОЛОШКО И ХЕМИСКО ОРУЖЈЕ

Обвинувањата на Русија дека Киев поседува биолошко и хемиско оружје се невистинити и покажуваат дека рускиот претседател Владимир Путин размислува да го искористи во војната против Украина. Ова во понеделникот го изјави американскиот претседател Џо Бајден, без да обезбеди докази.

Ројтерс објави дека Бајден го рекол тоа на деловна тркалезна маса.

Американскиот претседател потсети дека Путин го обвини дека има биолошко и хемиско оружје во својата татковина. Тоа едноставно не е точно, рече Бајден.

Забелешките на американскиот претседател ги повторуваат претходните коментари на официјални лица во Вашингтон и сојузниците кои ја обвинија Русија за ширење на неосновано тврдење дека Украина има програма за биолошко оружје како можна увертира за можен руски биолошки или хемиски напад.

Руското Министерство за одбрана го обвини Киев без да обезбеди докази дека планира хемиски напад врз сопствениот народ за да ја обвини Москва за употреба на хемиско оружје во инвазијата на Украина .

На почетокот на овој месец, американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан разговараше со Николај Патрушев, секретар на Советот за безбедност на Русија, предупредувајќи го за последиците од „секоја можна руска одлука за употреба на хемиско или биолошко оружје во Украина“. Белата куќа не прецизираше какви ќе бидат овие последици.

Претходно генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг предупреди на можноста од хемиски напад од Русија. А пред десет дена украинската агенција УНИАН објави дека во Попасна, Луганска област, руската војска користела фосфатна муниција. Информацијата за ова не е потврдена од независен извор.

   Извор: news.bg.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа