(Фото) Постои ли таен план за поделба на Украина: Моментот кога Русите ќе го поминат Днепар, Унгарците и Пољаците ја поминуваат граница

Од почетокот на војната во Украина, и главно, оваа недела, во Задкарпатија, има извештаи дека малцинските групи Унгарци и Русјани родени во Украина го покренале прашањето за референдум со цел да се отцепат од Украина и да се приклучат на Унгарија.

Унгарците и Русјаните во Украина се претежно присутни во југозападните области на Задкарпатската област во Западна Украина/Галиција и од настаните на Евромајдан во 2014 година, Унгарските националистисе жалат на лошиот третман на нивните заедници од страна на украинската влада.

Според последниот попис во Украина, во регионот има околу ~ 151.000 етнички Унгарци и ~ 10.000 Русјани.

На 19 март 2022 година, весникот „444“, унгарски медиуми финансиран од Сорос , објави напис, цитирајќи коментари од поранешниот заменик премиер на Полска Роман Гиртих, кој разговараше за не толку таен план со една единствена тема: поделбата на Украина.

Според пишувањата и планот, полската и унгарската армија би навлегле во западниот дел на Украина, плашејќи се од приливот на бегалци, бидејќи мировниците по барање на самите про-западни украински политичари ќе побарале војници од НАТО да влезат и да го обезбедат западниот дел. Украина наместо да војува со Русите по падот на украинската централна влада и преземањето на Киев од руските сили, при што полската армија го обезбедува Лавов, а унгарската армија ја обезбедува Транскарпатија, регион со истакнато унгарско малцинство

Ова коинцидира со барањето на полскиот вицепремиер Јарослав Качински кој го повика НАТО да изврши „мировна мисија“ во Украина, по средбата во вторникот со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Киев, на која присуствуваа и премиерите на Чешката Република и Словенија.

Качински рече дека е „неопходно да се има мировна мисија“ во која ќе биде вклучен „НАТО, или можеби некоја поширока меѓународна структура“, која „ќе може да се брани“ додека дејствува во Украина.

„Тоа ќе биде мисија која ќе се залага за мир, за давање хуманитарна помош, но во исто време ќе биде заштитена и од соодветни сили, вооружени сили“, предложи Качински.

Во коментарите по средбата, Зеленски не го поддржа планот, но истакна дека се разговарало за посилни санкции и „безбедносни гаранции“, заблагодарувајќи им се и на странските претставници за нивната поддршка.

„Ние апсолутно им веруваме на овие земји и на лидерите на овие земји. Ние сме 100% сигурни дека сè што разговараме ќе ги постигне своите цели за нашата земја, нашата безбедност и нашата иднина“, рече тој.

Полска – земја членка на НАТО заедно со Чешка и Словенија – постојано се обидуваше да се вклучи повеќе во конфликтот меѓу Русија и Украина, но не директно. Додека Варшава се надеваше дека ќе пренесе 28 млазни авиони во Украина преку САД како посредник, администрацијата на Џо Бајден се одлучи против идејата – наведувајќи загриженост дека таквиот потег може да предизвика Трета светска војна.

Претходно во вторникот, друг полски министер побара местото на Русија на меѓународниот форум Г20 да биде заменето со Полска.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа