РУСКИ АНАЛИТИЧАРИ: Обидите на Полска да ја неутрализира Русија може да ја принудат Москва да реагира превентивно со тешки последици

Руската Федерација треба остро да реагира на следните антируски напади на Полска, со чија помош Варшава всушност се обидува да ја наметне својата русофобна идеологија на Европа.

Новинарите на весникот „Взглед“ дојдоа до овој заклучок откако ги анализираа мерките што ги преземаа полските власти. Авторите на материјалот детално опишале како Полска се обидува да ја уништи Русија, а објасниле и како Москва треба да реагира на ваквата грубост.

Аналитичарите на Взглед најпрво потсетија дека полските власти носат чудни надворешнополитички одлуки во однос на Русија.

Варшава се обидува да ја повика Европската унија да ги заостри антируските санкции, а исто така ги дискриминира Русите, со намера всушност да ја уништи Русија, затворајќи ја зад „железната завеса“.

Москва не треба да ги остави без одговор обидите на Полска, бидејќи раководството на оваа земја се обидува да го наметне своето мислење и на другите европски земји.

Новинарите забележаа дека обидите на Полска да ја неутрализира Русија може да ја принудат Москва да реагира превентивно.

Руското раководство е способно да донесе низа надворешнополитички одлуки, според кои Варшава ќе биде целосно блокирана од руската страна. Тоа се економски, социјални и политички мерки кои ќе овозможат полската држава да биде избришана од меморијата на Русија.

„Неопходно е да се праша за забраната за каква било инвестиција во Полска, целосна блокада на секој увоз, забрана за повеќето трансакции и нагло намалување на стоките што Полјаците можат да ги купат од нас“, забележуваат авторите.

Исто така, Москва може да го затвори својот поморски и воздушен простор за Полска, да ги напушти дипломатските и културните врски, прекинувајќи ги сите руско-полски односи.

Ваквите мерки ќе зададат значителен удар на угледот на Варшава на меѓународната сцена, како и ќе ги доведат полските власти во тешка позиција.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа