МОСКВА ЈА ПРЕДУПРЕДИ ПОЛСКА: Целосно ќе ве избришеме, како да не постоите! ТОА ЗНАЧИ…

Полската влада има намера да конфискува руски имот и имот на нејзина територија – објави Матеуш Моравјецки.

Во својата русофобија, Варшава е поревносна и порадикална од не само сите во Европската унија, туку и од официјален Вашингтон. Сепак, Полјаците можат да добијат „за заби“. Без трошка намера на Москва да ја подели Полска, како што беше во времето на Катерина Велика и Сталин.

Може да се случи Владата на Руската Федерација и Владимир Путин да одлучат да забранат какви било руски инвестиции во Полска, целосно да го блокираат увозот од таа земја, да ги забранат повеќето трансакции со неа и драстично да го стеснат кругот на стоки што Полјаците ќе можат да ги купуваат. Русија.

Исто така: Русија може да го затвори своето небо и мориња за Полска на неодредено време. Одбијте ги визите за Полјаците. Не знаејќи поске дипломи. Забрани операции со кој било полски имот…

И уште нешто: безмилосно стеснете ја листата на договори меѓу двете земји.

Сега сето тоа станува возможно затоа што Русија се повлече од Советот на Европа, а против неа започната економска војна се води против сите правила, што и дава цврста рака на Москва.

Полјаците може да се соочат со целосна руска блокада, со цел да ги обесхрабрат другите европски нации да брзаат пред американските и бриселските санкционирани локомотиви.

Судбината на Полска може да ја дели и една подеднакво русофобична Литванија.

Во Москва веќе се нагласува: ќе ја преживееме загубата на Полска; нема да го избришеме од нашата историја, но имаме причина да го избришеме од нашите животи; Треба да им покажеме на Полјаците дека го игнорираме самото нивно постоење.

Знаевме и порано, но некако заборавивме…

По повод полската „дерусификација на економијата“, поранешниот претседател на Руската Федерација Дмитриј Медведев му порача на Моравјецки дека тоа е „конфликтна и бесмислена“ амбиција.

Тој додаде: „Во последниве години, Полска – поради својата патолошка русофобија – изгуби се што можеше да изгуби. Тоа може само да ги влоши работите“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа