Кога ќе влезете во конфликт со најголемиот снабдувач на пченица во светот, ќе го добиете ова: Супермаркетите во Белгија ја ограничуваат продажбата на брашно и масло

Синџирите на супермаркети „Колорит“ и „Лидл“ во Белгија ја ограничија продажбата на брашно, масло и конзервиран зеленчук поради големата побарувачка.

Додека двете компании забележуваат дека станува збор за „превентивна мерка“ и дека „нема недостиг“, клиентите во „Колораџут“ можат да купат најмногу две пакувања од секаков вид масло и брашно, додека „Лидл“ е ограничена на продажба. од конзервиран зеленчук на две лименки.

Истовремено, белгискиот трговски синџир „Делез“ наведува дека е забележлива зголемена продажба, но дека нема да воведе ограничувања за клиентите.

Полиците во белгиските продавници се преполни, а земјоделците апелираат до граѓаните да не паничат и да не создаваат непотребни залихи, а со тоа да предизвикаат недостиг како што се гледа на почетокот на пандемијата.

Покрај залихите, цените на храната во белгиските продавници останаа стабилни и покрај астрономскиот раст на енергијата и греењето во земјата.

Литар сончогледово масло во Белгија може да се најде за 2,40 евра, бело брашно за 0,55 евра за килограм, а литар млеко за 1,30 евра.

Официјално, во последните шест месеци цената на харанот во Белгија поскапе за околу 4 отсто, наспроти енергијата која скокна на 50 отсто.

Белгиските власти од 19 март ги намалија акцизите за гориво, така што максимално дозволените цени на дизелот сега се 1,9 евра или 1,7 за бензин од 95 октани.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа