Откако Путин најдобриот сајперист го уби за 20 минути странските платеници масовно бегаат од Украина

По рускиот ракетен напад на 13 март врз воен објект во Јаворив во западна Украина, во кој наводно загинале десетици доброволци и платеници, западните борци наводно почнале да бегаат од земјата кога се соочиле со многу поинтензивен тип на војна од очекуваното.

По избувнувањето на непријателствата меѓу Русија и Украина на 24 февруари, нашироко беше објавено дека илјадници западни граѓани доброволно се пријавиле да се приклучат на војната, од кои илјадници имаат борбено искуство.

Иако нивната мотивација изгледаше претежно идеолошка, тие беа етикетирани како платеници во руските медиуми.

Шведскиот доброволец Јеспер Содер го опиша рускиот ракетен напад како „Чист пекол – оган, викање, паника“. И уште многу бомби и проектили“, наведувајќи дека тој брзо ги однел западните борци, вклучувајќи Скандинавци, Британци и Американци, надвор од Украина преку полската граница.

„Тие точно знаеја што да погодат. Тие точно знаеја каде е нашето складиште за оружје. Точно знаеле каде е управната зграда. „Сите проектили ја погодија главата на клинецот “, рече тој за прецизноста на рускиот напад.

Воен ветеран на САД, кој исто така преживеа руски ракетен напад врз Јаворив, а потоа ја напушти земјата, рече:

„Преживеав бидејќи проектилите погодија цврсти структури наместо шаторите во кои бев“, рече тој, додавајќи дека повеќе од две третини од западните доброволци решиле веднаш да заминат.

Што се однесува до калибарот на западните доброволци, тој рече: „Некои беа професионални војници и се компетентни. Другите се луѓе со најмаргинално воено искуство и луѓе кои навистина не требаше да дојдат“.

Другите преживеани ги советуваа потенцијалните идни волонтери дека „ситуацијата е апсолутно лоша“, нагласувајќи: „Повелете и придружете се на легијата, се разбира, но бидете многу свесни колку лош ќе биде Киев и бидете свесни дека Русите ќе имаат воени авиони, а вие ќе немаат речиси ништо.

Бидете многу свесни за можноста за смрт. Многумина од нас кои заминавме, вклучително и операторите на СФ (специјални сили) од неколку земји, едноставно не го разбраа ризикот.

Никој не сака да умре во неправедна борба, дури и откако ќе биде целосно погоден од огромни крстосувачки ракети денес – да, некако сакам луѓето да размислат двапати пред да ги превртат своите животи за да одат и да волонтираат“.

Што се однесува до состојбата на украинските сили, тој рече: „Тие испраќаат необучени момци на фронтот со мала муниција.“ Момците што се сега таму сите ќе одат во Киев и многумина ќе загинат, легијата е целосно совладана и има неколку луди. Украинските лидери.

Руското Министерство за одбрана предупреди дека „западните платеници“ во Украина нема да бидат третирани како воени заробеници и силно ги советува да не се приклучуваат на конфликтот.

Најзначајната пријавена смрт на западниот борец е ветеран од војната на НАТО во Авганистан од 22. полк на кралската канадска пешадија, снајперист познат на арапски како Вали – или „Гардијан“, кој наводно починал неколку дена по влегувањето во Украина. .

Бидејќи служел од 2009 до 2011 година, а подоцна волонтирал за курдските милиции во борбата против терористичката група Исламска држава, според Гардијан, тој се здобил со титулата најсмртоносен снајперист на НАТО, а некои извештаи покажуваат дека имал рекорд од 40 убиства во еден ден.

Околностите за неговата смрт остануваат непознати. Случајот Вали одразува поширок феномен – имено, иако западниот персонал има значително искуство во конфликти со низок интензитет во Ирак и Авганистан со ограничена огнена моќ освен огнено оружје, дури и ограниченото учество во Украина е сосема поинаков вид на војување за кое дури и ветераните значително искуство во бунтовничките војни се далеку од подготвени.

(Webtribune.rs)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа