ЗАПАД СЕ ТРЕСЕ! Сите ја чекаат одлуката на Пекинг која може да доведе до драматични промени: „Тоа ќе биде одлучувачка пресвртница“

Се чека одлуката на Кина.

Џо Бајден имаше телефонски разговор со Си Џинпинг во петокот на потенцијалната пресвртница во улогата на Кина во светот, додека тој одлучува колку далеку да оди во поддршка на руската војна против Украина. Додека Кина се воздржуваше од решавање на резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за инвазијата, таа реторички застана на страната на Москва, повторувајќи ги ставовите на Русија, обвинувајќи го НАТО и рециклирањето на теориите на заговор. Администрацијата на Бајден смета дека Кина веќе одлучила економски да ја спаси Русија, пишува Гардијан.

На состанокот во Рим во понеделникот меѓу американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан и неговиот кинески колега, кинеската делегација ги запрепасти американските официјални лица повторувајќи ги демантираните руски тврдења дека САД и Украина заедно спроведуваат тајна програма за биолошко оружје. Американците го напуштија Рим попесимистички од кога било во врска со намерите на Пекинг.

– Има многу индикации дека Кинезите прават повеќе зад сцената за да ја поддржат Русија, во секој сектор: финансиски, економски и воен – рече еден функционер. „И тоа е длабоко загрижувачко. Ако продолжат по овој пат, тоа ќе биде одлучувачка пресвртница што веројатно ќе доведе до многу подлабоки грижи во Европа за Кина и подлабок јаз меѓу Вашингтон и Пекинг“.

Членовите на Конгресот предупредија дека доколку има докази за кинеска воена помош за руската кампања во Украина, ќе воведат казнени економски мерки. Корпоративните лидери, исто така, веројатно ќе ги преиспитаат своите зделки со Кина, заедно со европските влади.

Во својот телефонски разговор со Си, Бајден ќе повтори некои од аргументите на Саливан во Рим: дека кинескиот лидер погрешил за Владимир Путин, за намерите на Русија кон Украина и силата на нејзината армија. Покрај тоа, Меѓународниот суд на правдата на ОН во средата и нареди на Русија да ги прекине своите воени операции во Украина. Кинески судија гласаше против пресудата, но според Повелбата на ОН, Кина се уште е правно обврзана со таа одлука, пишува Гардијан.

„Кина може да биде во искушение да ја поддржи Русија во нејзиниот конфликт со Украина“, напишаа Уна Хатавеј и Рајан Гудман, двајцата поранешни правни советници во Пентагон, на блогот Just Security, истакнувајќи дека испораките на оружје „директно ќе се мешаат со Кина во нелегалната војна на Русија“. што би можело да го изложи Пекинг на санкции.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа