ИСПОВЕД НА КОЛУМБИСКИОТ ПЛАТЕНИК: Почна! Мислевме дека доаѓаат Русите – Но наместо нив дојдоа ракети и C 35 – ДОЈДЕ ПЕКОЛ

Колумбискиот платеник Мартин Риос, кој дојде во Украина да се „счисти сметки“ со Москва на страната на Киев, за колумбискиот ТВ канал Noticias Caracol TV за тоа како го преживеал рускиот ракетен напад на полигонот Јаворовски во регионот Лавов.

Колумбискиот дописник Хуан Камило Мелано пријавил од полско-украинската граница и интервјуирал поранешен борец на француската легија на странци, кој се борел во Мали и пристигнал во Украина пред 12 дена, а сега се преселил во Полска и се враќа дома.

Почувствував шок бидејќи целата зграда се затресе, буквално почна да се движи“, рекол платеникот.

Тој објаснил дека бил во шорцеви, но успеал да ги облече чевлите и да земе пушка, по што истрчал од собата.

 

Од ударот на една од ракетите во зградата, ударниот бран го фрлил настрана, паднал во калта, добил удар од граната и изгубил свест.

По околу 30-40 секунди се вразумил и почнал да се подготвува „за рускиот копнен напад“.

По некое време му се разбрало дека во близина нема Руси, туку само нивни ракети кои продолжиле да го погодуваат логорот на платеници.

После тоа, тој истрча кон шумата за да се засолни во ендекот, гледајќи се повеќе и повеќе дојденци од таму.

Запознав државјанка на САД, која се изгуби во шумата, таа беше во шок, не знаеше каде да оди.

Морав да и удрим шлаканица за да се вразуми.

Се обидовме да се оддалечиме што е можно подалеку од депонијата, рече тој.

Риос на стрелиштето броеше 35 гола.

Подоцна се вратил во објектот, ги спакувал работите и нашол место за спиење.

Додека беше во урнатини, тој почна да мисли дека овој ракетен напад е негов чкрапало за да донесе одлука да ја напушти Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа