РУСИЈА: Претседателот на таква земја што фрли атомска бомба врз земја која веќе е поразена нема право на такви зборови…

Рускиот претседател Владимир Путин не планира да оди во Украина за време на воената операција, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој уште еднаш се осврна на изјавата на претседателот на САД, Џозеф Бајден, кој Путин го нарече „воен злосторник“.

„Нашиот претседател е многу мудар, далекувид и културен меѓународен лидер и шеф на Руската Федерација. „Ваквите изјави на господинот Бајден се апсолутно недозволиви, неприфатливи, непростливи“, рече Песков.

Тој додаде дека Бајден, шефот на државата кој со години бомбардирал луѓе ширум светот, нема право да изнесува такви обвинувања.

„Кој фрли атомска бомба врз земја која веќе беше поразена и која немаше апсолутно никаква смисла: мислам на Хирошима и Нагасаки. Претседателот на таква држава воопшто нема право на такви зборови. Тоа е наше длабоко убедување“, рече Песков.

 

Песков ги коментираше зборовите на Путин за самопрочистување на народот.

„Во такви тешки времиња, многу луѓе ја покажуваат својата суштина. И многу луѓе, на руски, се покажуваат како предавници. Тие самите исчезнуваат од нашите животи, некои ги напуштаат позициите, некои го напуштаат работниот век, некои ја напуштаат државата и се селат во други земји. Вака се случува чистењето. Некој го прекршува законот и за тоа е казнет согласно судските одлуки“, рече Песков.

Кремљ ќе ве информира доколку Владимир Путин одлучи да присуствува на концерт-митинг посветен на Денот на обединувањето на Крим и Севастопол со Русија, што ќе се одржи на 18 март во Лужники.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа