Путин: Ова ќе ви го кажам за прв пат

Зборувајќи за операцијата во Украина, западните санкции против Русија и плановите на Киев и Западот, рускиот претседател Владимир Путин испрати важни пораки до светот.

Меѓу другото, на состанокот за мерките за социо-економска поддршка на руските региони, тој им порача на САД и нивните сојузници дека нема да успеат да се обидат да ја распарчат Русија.

„Потсетувам дека на самиот почеток, во раните утрински часови на 24 февруари, јавно и отворено ги кажав причините и главната цел на дејствијата на Русија. Тоа е помош за нашиот народ во Донбас, кој речиси осум години е подложен на вистински геноцид со најварварски методи – блокада, големи казнени акции, терористички напади и постојано артилериско гранатирање. И зошто? „Само затоа што бараа основни човекови права, да живеат според законите и традициите на нивните предци, да зборуваат на својот мајчин јазик, да ги воспитуваат децата како што сакаат“, рече Путин.

Тој тогаш рече дека властите во Киев сите овие години го игнорирале и саботирале спроведувањето на пакетот мерки од Минск за мирно решавање на кризата, а на крајот на минатата година дури и јавно одбиле да го спроведат.

„Започнаа и практична реализација на плановите за влез во НАТО. Дополнително, се слушнаа изјави на властите во Киев за намерата да се создаде сопствено нуклеарно оружје и средствата за нивна испорака. Тоа беше вистинска закана. „Во блиска иднина, со странска техничка помош, пронацистичкиот режим во Киев може да дојде до оружје за масовно уништување, а негова цел, се разбира, ќе биде Русија“, рече Путин.

Рускиот лидер исто така рече дека во Украина има мрежа од неколку десетици лаборатории во кои, под раководство и со финансиска поддршка на Пентагон, се спроведуваат воено-биолошки програми, вклучувајќи експерименти со примероци од коронавирус, антракс, колера и африкански свинска чума.и други смртоносни болести.

„Нашите повеќекратни предупредувања дека таквиот развој на настаните претставува директна закана за безбедноста на Русија беа отфрлени од Украина и нивните покровители од САД и НАТО“, додаде тој, додавајќи дека на овој начин се целосно исцрпени сите дипломатски можности.

„Едноставно бевме принудени да започнеме специјална воена операција“, рече тој вчера.

„Појавувањето на руски војници во близина на Киев и другите градови во Украина не е поврзано со намерата да се окупира оваа земја. Ние немаме таква цел, а тоа го изјавив директно во моето обраќање на 24 февруари“, продолжи Путин.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа