Познат политиколог откри шокантни причини за посетата на украинскиот, полскиот, чешкиот и словенечкиот премиер на Украина

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки, заедно со чешкиот премиер Петер Фиал и словенечкиот премиер Јанез Јанша, со причина донесоа одлука да го „посетаат Киев“.

Овој пристап се објаснува со геополитичките интереси на овие земји. До овој заклучок дојде познатиот политиколог Владимир Рогов.

Тој во својот авторски канал Телеграм го ценеше овој чекор на овие европски земји и ја откри вистинската цел на посетата на претставниците на Полска и Чешка на Киев.

Пред се, Владимир Рогов го привлече вниманието на фактот дека официјалните претставници на Полска, Чешка и Словенија не влегоа во главниот град на Украина, бидејќи тоа е едноставно невозможно.

Русија целосно го контролира воздушниот простор над украинската територија и го следи движењето на колоните автомобили кои влегуваат во земјата од Запад.

„Факт е дека воздушниот простор над оваа територија е затворен од Русија. И никој не бараше воздушни коридори“, истакна Рогов.

Политикологот на интернет ја откри вистинската цел на средбата на претставниците на Полска, Чешка и Словенија, а напомена и дека таа се одржала во еден од полските бункери лоциран на границата со Украина.

Тој изрази уверување дека западните партнери на Киев ја разгледуваат можноста да преземат контрола врз одредени украински региони.

„Главна тема на разговор беа новите украински граници и барањето одговор на прашањето „Како ќе ја поделиме Украина?“, објасни експертот.

Рогов истакна дека западните „пријатели“ на Киев долго време ја разгледуваат можноста да „окупираат“ неколку региони на Украина, сметајќи ги за нивна национална територија.

Webtribune.rs

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа