„Колку побрзо го разберете тоа, толку побрзо ќе заврши специјалната воена операција.

се надева дека Киев ќе ја разбере неизбежноста од мирно решение на проблемот со демилитаризација и денацификација на Украина, изјави Марија Захарова.

Таа додаде дека колку побрзо тоа го разберат украинските власти, толку побрзо ќе биде завршена специјалната воена операција на Русија.

 

Според неа, преговорите меѓу Русија и Украина во моментов се водат преку видео-конференција, а се разговара за воени, политички и хуманитарни аспекти.

„Барањата на Русија се исклучително едноставни и разбирливи, тие произлегуваат од целта и целите на специјалната воена операција. „Се надеваме дека Киев сепак ќе ја види неизбежноста од мирно решение на проблемот со демилитаризација и денацификација на Украина, нејзина трансформација во неутрална држава за доброто на населението на Украина и на цела Европа“, рече Захарова на брифингот. .

 

Како што објасни таа, „Колку побрзо претставниците на режимот во Киев го разберат тоа, толку побрзо ќе биде завршена специјалната воена операција“.

„Го повикуваме режимот на украинскиот лидер Владимир Зеленски да размисли за судбината на земјата, животот на нејзиното население и да донесе соодветни заклучоци и да донесе соодветни одлуки“, нагласи портпаролката.

Во таа насока, Захарова потсети дека руската специјална воена операција во Украина нема за цел да ја уништи државноста на таа земја или да го собори нејзиниот претседател.

Русија, вели тој, ќе направи се за злосторствата на режимот во Киев против човештвото да не останат неказнето.

Захарова предупреди дека дипломатските претставништва на Украина во странство регрутираат странски државјани во „доброволниот странски корпус Зеленски“ за да учествуваат во борбите против Русија.

„Ми се чини дека идеолозите на ДАЕШ (терористичка организација забранета во Русија) би позавиделе на таквото обвинение за имагинација“, додаде таа.

Зборувајќи за новите странски платеници во Украина, таа предупреди дека Москва против нив ќе ги употреби истите методи како при нападот на полигонот во регионот Лавов. Се надеваме дека ваквата „превенција“ ќе ги отрезни, изјави портпаролката.

Иднината на Крим е со Русија, санкциите и заканите од Америка и нејзините сојузници нема да го променат тоа, нагласи портпаролката во врска со претстојната осма годишнина од обединувањето на Крим со Русија, која се одбележува на 18 март.

„Дали некому му се допаѓало или не – иднината на Крим е засекогаш со Русија, за нас, како што знаете, ова прашање е дефинитивно и неповратно затворено. Никакви санкции, закани или уцени, ниту од САД, ниту од нивните сателити, кои мислеа дека се некакви колективни господари на светот, нема да ни ја сменат позицијата“, посочи Захарова.

Како што вели, интересот за воспоставување врски со полуостровот во светот постојано расте. „Бројот на странски партнери на Крим се зголеми и ќе се намножеше ако не беа субверзивните работи што САД намерно ги вршат со употреба на огромни средства“, рече Захарова. Да потсетиме, Крим се обедини со Русија по референдумот одржан на 16 март 2014 година. За приклучување кон Русија гласале 96,77 отсто од гласачите во републиката и 95,6 отсто во Севастопол.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа