ЛУКАШЕНКО ЗА ГЕОПОЛИТИЧКИТЕ ПРОМЕНИ: „Крајната цел е елиминација на Русија и Кина“

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска изјави дека гледа обиди за „прераспределба на сферата на влијание во Европа, а крајната цел е елиминација на Русија и Кина“, пишува Спутник.

– Очигледно е дека крајната цел се Русија, Кина и нивно елиминирање како конкурент на геополитичката карта на светот. Настаните што се случуваат во врска со Украина се директен доказ за тоа – изјави белорускиот лидер, а пренесе државната агенција Белта.

Лукашенко смета дека обидот на Западот да го промени политичкиот курс на Белорусија во 2020 година, по претседателските избори, сведочи за „обид за прераспределба на сферите на влијание во регионот“.

Белорускиот претседател исто така рече дека Западот ќе ја искористи „притаената“ трансформација на неговата земја за потребите на нејзините интереси, со цел да ги продаде своите вредни средства.

– Задачите на „лазечката“ трансформација на Белорусија во интерес на Западот се продажба на највредниот економски имот, промена на политичкиот курс на земјата – рече Лукашенко.

Тој посочи дека членовите на петтата колона – сосема различни луѓе (не оние од белоруската опозиција), кои се раководени од Вилнус, Варшава, Киев, а всушност од Вашингтон – се обучуваат под покровителство на американските специјални служби и западноевропските земји.тајност “.

(Танјуг)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа