Русија пукна – Дури сега почнува вистинската војна: Се планира да се заземат најголемите украински градови

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Москва планира да избегне цивилни жртви и да се воздржи од напади на поголеми населби, вклучително и Киев.
Но, во изјавата емитувана на државната телевизија Русија 24, Песков исто така рече дека урбаната војна „неизбежно ќе доведе до голем број цивилни жртви“.

„Министерството за одбрана, обезбедувајќи максимална безбедност на цивилното население, не ја исклучува можноста да стави под своја целосна контрола големи центри на население, со исклучок на зоните што се користат за хуманитарна евакуација.

Следете ги нашите избрани најдобри вести на нашиот канал „Телеграма“ на телефони со Android преку инсталација на Play Store или десктоп компјутери ТУКА

Така, Кремљ за прв пат призна дека планира да ги окупира најголемите градови во Украина.

Портпаролот на Путин, Песков, исто така, рече дека претставниците на САД и ЕУ „ја туркаат Русија да ги нападне големите градови во Украина со цел да ја префрлат одговорноста за смртта на цивилите на Русија“, пишува Би-Би-Си.

„Сметаме дека таквиот став е провокативен“, рече тој.

(index.hr)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа