ГЕРМАНСКИ ПОЛИТИКОЛОГ: Се ближи економски колапс

Александар Сосновски, новинар и политиколог од Германија, главен уредник на германското онлајн издание World Economy, во својот телеграмски канал „Доктор Сосновски“ зборуваше за критичната состојба во земјоделскиот сектор во Европа.

„Според моите информации, десетици земјоделски производители во Германија, Швајцарија и Австрија се подготвуваат за банкрот, тоа се должи на ембаргото за испорака на производи во Русија, на пример, од Полска. Најголем дел од посевите ќе се фрлаат на европските пазари, што ќе доведе до нагло опаѓање на цените и масовен банкрот. Компаниите за производство на месо наскоро ќе се соочат со проблемот со добиточната храна, а потоа не може да се избегне масовно колење на стоката. Списокот продолжува и продолжува, а секој ден се додаваат нови застрашувачки сигнали за идни банкротства“.

Русија, како најголем европски производител на вештачки ѓубрива, одлучи да престане да ја снабдува ЕУ со овие производи.

Експертите предвидуваат дека бранот поскапување на храната во Европа наскоро ќе се случи поради недостигот на пченица, која Русија како најголем светски производител не сака да ја извезува во ЕУ.

Цените на енергијата во ЕУ астрономски скокнаа, што директно ги води големите компании до банкрот.

(wentribune.rs)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа