Секој странски воен конвој што ќе влезе на бојното поле ќе биде уништен од Русите

Пензионираниот полковник Виктор Баранец, воен аналитичар за весникот Комсомолскаја Правда, во интервју за Федералната новинска агенција изјави дека руските војници нанеле сериозен удар на воено-стратешките објекти на вооружените сили на Украина.

Официјални претставници на Министерството за одбрана на Руската Федерација соопштија дека за време на специјалната операција биле уништени неколку важни стратешки структури на украинските сили со помош на високопрецизно оружје. Станува збор за воениот аеродром во Василково и центарот за електронско разузнавање во Бровари.

Воениот аналитичар на КП Виктор Баранец изјави дека големата воздухопловна база била успешно збришана.

„Аеродромот Василков беше стратешки важен објект за украинската армија. Сега веќе ништо не вреди и ништо не може да слета таму. „Ова е сериозен удар за воено-стратешките интереси на Украина за време на специјалната операција“, рече експертот.

Пензионираниот полковник додаде дека руските сили во моментов се ангажирани во елиминирање на рутите за транспорт на странско оружје на територијата на соседната земја. Еден од нив беше воздушниот пат.

„Прво, испораките на воените транспортни авиони се многукратно намалени. Сега едноставно се плашат да достават оружје во Украина по воздушен пат. Второ, скоро сите залихи моментално одат по копно или вода. „Како што можат, се справуваат“, рече тој.

Виктор Баранец прецизираше дека во изминатите две недели вооружените сили на Украина интензивно користеле резерви на муниција. Заедно со резервите на муниција, залихите на гориво се при крај.

„Извештаите на Министерството за одбрана на Руската Федерација велат дека вооружените сили секојдневно ги таргетираат магацините, арсеналите и базите на украинската армија. Како резултат на тоа, овој потенцијал брзо опаѓа.

Ако Русија ги открие каналите кои доставуваат муниција, оружје и гориво, тогаш веднаш ќе почне да ги елиминира овие рути, нема сомнеж.

Стратешката иницијатива за ова прашање е 100% активна и се следи. „Ги набљудуваме сите правци преку кои се носи оружје по воздушен пат, од вселената, копното и благодарение на копненото извидување и се обидуваме да ги спречиме“, нагласи тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа