Откако слушнаа за американските биолаборатории во Украина СЗО ја повика државата да ги уништат патогените што се шират

Светската здравствена организација (СЗО), наводно, му порачала на Киев да ги отстрани опасните материјали што се чуваат во лабораториите низ земјата за да се спречи истекување на патогените или „случајно“ ослободување.

Агенцијата на ОН ги откри деталите зад својата препорака до Украина во изјави за Ројтерс и руската новинска агенција ТАСС во петокот.

„Како де од оваа работа, СЗО силно препорача на Министерството за здравство во Украина и на другите одговорни тела да ги уништат патогените со висока закана за да се спречат потенцијални излевања“, соопшти агенцијата на ОН, цитирана од Ројтерс. Во него не се наведува ниту природата на материјалите што треба да се уништат, ниту датумот на барањето на ОН.

Агенцијата, наводно, само за Ројтерс изјавила дека соработувала со Киев „неколку години“ за да се осигура дека
„случајно или намерно ослободување на патогени“ никогаш нема да се случи.

Руската војска претходно го обвини Вашингтон дека создава и финансира мрежа на „биолаборатории“ во Украина како дел од наводната програма за биооружје. Руското Министерство за одбрана во четвртокот тврдеше дека документите што ги запленила во украинските истражувачки капацитети сугерираат дека САД планирале „да работат на патогени птици, лилјаци и рептили“ и потенцијално да проучат дали овие животни можат да пренесат такви опасни болести како што е вирусот на африканска свинска чума. и антракс.

Во петокот, Москва го повика Советот за безбедност на ОН да се состане за да разговара за наводните програми за биолошко оружје поддржани од САД во Украина.

И двете влади на САД и на Украина жестоко ги негираа тврдењата, инсистирајќи на тоа дека во Украина никогаш не постоела програма за биооружје. Украинскиот претседател Володимир Зелески во петокот изјави дека повеќето од капацитетите за био-истражување во неговата земја се наследени од советско време и биле „фокусирани на цивилната наука“.

Во четвртокот, американскиот директор на националното разузнавање Аврил Хејнс призна дека Вашингтон им „побезбедил помош“ на лабораториите, но инсистираше на тоа дека тоа е строго „во контекст на биобезбедноста“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа