МНР ја потврди средбата меѓу Лавров и украинскиот министер за надворешни Кулеба

Заминувањето на министерот за надворешни работи на Русија е закажано за в среда

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во среда треба да отпатува за Турција на Форумот во Анталија. Таму тој планира да контактира со министерот за надворешни работи на Украина Дмитриј Кулеба.

На 4 март турскиот министер за надворешни работи  Мевлут Чавушоглу  изјави дека земјата нема да го затвори својот воздушен простор за Русија, бидејќи. овој потег е стратешки погрешен. Покрај тоа, Анкара е подготвена да направи се за да ги прекине непријателствата меѓу Руската Федерација и Украина.

Претходно, Редовка напиша дека Путин во разговор со Ердоган потврдил подготвеност на руската страна за дијалог.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа