Еве што ќе значи за Македонија тоа што е на црната листа на Русија

Руските компании кои сакаат да работат со фирми од земји кои се противат на воената операција на Москва во Украина ќе мора да добијат владина дозвола за зделките, соопшти во понеделникот прес-службата на руското Министерство за финансии. Дозвола ќе даде Владината комисија за контрола на странски инвестиции. Вклучува претставници од Централната банка на Русија (Банката на Русија) и од претседателската администрација.

Според резолуцијата за воспоставување на процедурата, потпишана од премиерот Михаил Мишустин, руска резидентна компанија или странска компанија од „непријателска држава“ мора да аплицира за дозвола за каква било деловна зделка.

„[Апликацијата] треба да содржи сеопфатни информации за апликантот, вклучително и информации за вистинските сопственици на компанијата. Врз основа на анализата на примените документи и природата на идниот договор, ќе се донесе одлука да се одобри или одбие да се спроведе“, соопшти прес-службата, нагласувајќи дека „главната цел на оваа работа е да се обезбеди финансиската стабилност на земјата во услови на притисок од надворешни санкции“.

Владата во понеделникот, исто така, објави ажурирана листа на земји кои се сметаат за „непријателски држави“ поради нивните позиции за конфликтот во Украина. Листата ги вклучува САД и Канада, земјите од блокот на ЕУ, ОК (вклучувајќи Џерси, Ангвила, Британските Девствени Острови и Гибралтар), Украина, Црна Гора, Швајцарија, Албанија, Андора, Исланд, Лихтенштајн, Монако, Норвешка, Сан Марино, Македонија, а исто така и Јапонија, Јужна Кореја, Австралија, Микронезија, Нов Зеланд, Сингапур и кинеската територија Тајван.

Земјите и териториите беа додадени на списокот откако ги воведоа или се приклучија на санкциите против Русија во врска со тековната воена операција на руските вооружени сили во Украина.

Според владиниот декрет, руските граѓани и компании, самата држава и нејзините региони и општини сега ќе треба да ги плаќаат обврските кон странските доверители од земјите на списокот во рубљи. Новата привремена постапка се однесува на плаќања кои надминуваат 10 милиони рубли месечно или соодветен износ во странска валута.

Мерките беа воведени од Москва за поддршка на руската економија откако западните држави ја ставија Русија под тешки санкции во изминатите 10 дена. Голем број од најголемите банки во Русија беа отсечени од SWIFT и им беа замрзнати странските средства, беа поставени ограничувања за одредени руски увози, а се поголем број компании од сите сектори ги затворија своите активности во земјата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа