Дали се подготвува 3 та светска војна? Ја опкружуваат Русија од сите страни – Две држави на границата со Русија сакаат да влезат во НАТО

Две скандинавски земји размислуваат да ја отфрлат воената неутралност. Особено во случајот со Финска, тоа може да оди брзо.

Скептицизам за членството во НАТО на Чиле и Финска како последица на руската воена операција во Украина.

 

Неодамнешното истражување на јавното мислење покажува дека сега 41 отсто од Швеѓаните се за приклучување кон западната воена алијанса, 35 отсто се против, додека останатите се несигурни. Ова е првпат поддршката за членство да биде поголема од опозицијата.

 

Во Финска, која дели дури 1.340 километри граница со Русија, пресвртот е уште порадикален.

„Заради контекст, во последно време само 24 до 28 отсто од луѓето беа за членство во НАТО. Сега имаме мнозинство од 53 отсто за. Промената е неверојатна за само неколку недели“, рече Анри Ваханен, експерт за надворешна политика и советник на финската опозициска Национална коалиција.

Во Шведска, од друга страна, партиската сцена е толку сложена што барањето за влез во НАТО се уште изгледа неверојатно. „Имате десничарски партии кои се за НАТО, црвено-зелените кои се против, но исто така и десничарската екстремистичка партија на шведските демократи кои исто така се против“, Ана Висландер, раководител на Институтот за безбедност и развој во Стокхолм. , изјави за ДВ.

Блиски врски со НАТО и САД

Две скандинавски земји ја отфрлија неутралноста по Студената војна, кога се приклучија на Европската унија. Но, официјалната воена неутралност беше задржана, иако соработката со НАТО се интензивираше во последната деценија.

„Постојат длабоки билатерални врски со САД. Има и трилатерален договор меѓу Шведска, Финска и Соединетите Држави“, се сеќава Зебулон Карландер, воен аналитичар и автор на „Стратешки избори – иднината на шведската безбедност“.

Стокхолм испраќа војници на воени вежби со членките на НАТО и, обратно, ги поканува членките, особено Америка, на своите воени вежби.

„Мислам дека сега треба да ги погледнеме работите од поинаков агол, а можеби и да преминеме на повисоко ниво“, рече Ваханен, сугерирајќи дека е време скандинавските земји да се приклучат на НАТО. „Мислам дека е фер да се каже дека Русија е воена закана за Финска во моментов.

Минатата недела НАТО одлучи да сподели разузнавачки информации со Стокхолм и Хелсинки за ситуацијата во Украина. Москва се заканува дека ќе „одговори“ доколку двете земји се приклучат на НАТО, што наиде на осуда во Шведска и Финска.

„Дебатата за прием во НАТО во Шведска и Финска се одвива само затоа што Русија им се заканува и ги вознемирува соседите“, рече Карландер.

Веќе е преседан Шведска да испрати 5.000 противтенковски ракети во Украина. „Не пруживме воена помош до тој степен од Зимската војна меѓу Финска и Советскиот Сојуз во 1939 година“, се сеќава Карландер.

Финска испрати 2.500 јуришни пушки, муниција, 1.500 противтенковски пушки за еднократна употреба и 70.000 воени порции храна.

Кога ќе влезе во НАТО?

Во февруари, Улф Кристерсон, еден од лидерите на шведската опозиција, предвиде дека неговата земја ќе се приклучи на воената алијанса во рок од пет години. Но, сега војната во Украина може да ја вжешти дебатата.

Сепак, тоа не значи дека работата ќе се забрза. Зашто, како што објаснува Ана Висландер, претстојните парламентарни избори ќе донесат „понатамошна поларизација“ по ова прашање.

Хенри Ваханен има похрабри прогнози што се однесува до Финска. „Мислам дека тоа ќе се случи за неколку месеци, најдолго за една година.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа