Ќе влезат ли Русите и во Молдавија: Сепаратистичкиот регион бара признавање

Придњестровје бара признавање на независноста како одговор на апликацијата на Молдавија за членство во ЕУ!

Сепаратистичките власти во Тираспол во петокот, преку соопштение за медиумите, објавија дека не се согласуваат со барањето на Молдавија за пристапување во ЕУ и побараа признавање на независноста на Придњестровје. Таканареченото Министерство за надворешни работи во Тираспол соопшти дека не е среќно што приднестровската страна не била консултирана и го повика Кишињев на дијалог „за цивилизиран развод и воспоставување меѓудржавни односи“.

Властите на Придњестровје поднеле барање до ОН, ОБСЕ и други меѓународни организации за признавање на независноста на Придњестровје.

Целосното соопштение на таканареченото Министерство за надворешни работи на Тираспол:

Поднесувањето од страна на раководството на Република Молдавија на апликација за пристапување во Европската унија го сметаме за геополитичка одлука што води кон промена на меѓународните граници и сфери на влијание во регионалниот простор и радикална промена на околностите на конечниот решавање на молдавско-приднестровските односи.

Со разбирање се однесуваме кон одлуката на раководството на соседната република.

Во меѓувреме, апликацијата на Молдавија за членство во ЕУ во контекст на долготрајниот нерешен конфликт меѓу Приднестровие и Молдавија, без да се земе предвид мислењето и надвор од рамките на консултациите со приднестровската страна, притоа целосно игнорирајќи ја дискусијата Ова прашање во постоечките преговарачки формати , вклучително и меѓународната платформа на „Постојаната конференција“, става крај на процесот на решавање, кој бара итна меѓународна правна формализирање.

Одлуката на молдавските власти значи подготвеност да се пренесе суверенитетот на Република Молдавија на наднационалните тела во Брисел и транзиција кон конечен воено-политички и економски развој на територијата на Република Молдавија од страна на Западот.

Барањето за членство во ЕУ укажува на одбивањето на Молдавија да дијалог со Приднестровие за параметрите на заедничкиот соживот, што е потврдено со моменталната состојба на криза на преговарачкиот процес, парализата на форматот „5 + 2“, отфрлањето на средби на високо ниво. , неисполнувањето на берлинскиот пакет. Плус“, зајакнување на рестриктивните блокади на мерките против Придњестровје.

Сметаме дека е неопходно да нагласиме дека народот на Приднестровје ја одреди својата судбина на цивилизиран и демократски начин на 2 септември 1990 година, ја запре воената агресија на Молдавија во 1991-1992 година, ја бранеше својата слобода и независност, ја потврди неповредливоста на курсот за меѓународниот. признавање на суверенитетот и независноста на Република Молдавија Приднестровие на националниот референдум од 17 септември 2006 година.

Во сегашните нови околности, вклучително и оние создадени од активностите на молдавското раководство, ја повикуваме молдавската страна да иницира дијалог со Приднестровие за конечно цивилизирано решавање на односите засновани на мирно, добрососедско постоење на две независни држави со потпишување сеопфатен меѓудржавен договор.

Во исто време, ги повикуваме Обединетите нации, ОБСЕ, посредниците и набљудувачите во преговарачкиот процес, меѓународната заедница како целина да повикаат на признавање на реалноста која постои повеќе од триесет години во форма на Приднестровје . Република Молдавија, да обезбеди почитување на правото на приднестровскиот народ на самоопределување и да воспостави дипломатски односи со Приднестровје.

Приднестровје, официјално Приднестровска Молдавска Република (ПМР),е непризнаена отцепена држава лоцирана во тесниот појас на земја помеѓу реката Днестар и молдавско-украинската граница која е меѓународно признаена како дел од Молдавија. Нејзин главен град и најголем град е Тираспол. Придњестровје е призната од само три други непризнаени или делумно признати отцепени држави: Абхазија, Арцах и Јужна Осетија. Придњестровје е назначено од страна на Република Молдавија како административно-територијални единици на левиот брег на Днестар

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа