„ИМА НЕКОЛКУ ОПЦИИ ЗА УКРАИНА“ Аналитичарот го предвидува конечниот исход на конфликтот ширум светот

Поранешниот премиер на Доњецката Народна Република Александар Бородај на почетокот на јануари „претпостави“ дека војната со Украина ќе започне во февруари.

Поранешниот премиер на Доњецката Народна Република Александар Бородај на почетокот на јануари „претпостави“ дека војната со Украина ќе започне во февруари. Испадна дека добро судел, дека погодил. Сега Бородај ја гледа можната повоена судбина на „територијата на Украина“ на следниов начин:

  • Републиките Луганск и Доњецк наскоро ќе станат дел од Русија;
  • Западна Украина ќе има посебна судбина;
  • За остатокот од Украина има неколку опции: или во Киев ќе се формира влада пријателска на Русија, или целиот „остаток“ ќе биде дел од Русија, или само Нова Русија.

Бородај нагласува дека се уште не е донесена конечната одлука за судбината на незападните делови на Украина. Според него, тоа ќе зависи од исходот на специјалната операција и од преговорите кои можат да започнат дури по нејзиното завршување.

Политичкиот емигрант и поранешен главен уредник на Киевскиот телеграф – Владислав Скачко, кој живее во Москва – верува дека Москва и Киев би можеле да склучат Минск-3, што ќе и овозможи на Украина да го признае Крим како руски, ДНР и ЛНР во текот на нивната 2014 година. границите.курс кон НАТО и гонетите воени злосторници.

Скачко е убеден: „Додека не падне владејачкиот украински режим, тешко дека специјалната операција ќе престане“.

Влијателниот руски експерт и универзитетски професор Сергеј Марков предупредува:

– Дури и во случај на капитулација на Украина, одредите националисти ќе продолжат да се спротивставуваат до последен – ќе бидат уништени, или ќе се обидат да се пробијат на Запад. Од војниците и офицерите на опколените групи на вооружените сили на Украина ќе биде побарано да го остават оружјето и да си одат дома. Ако раководството на Украина одлучи да ја смета руската армија за сојузник, тогаш нема да биде неопходно целосно да се разоружа редовната украинска армија

Марков дополнително посочува и нагласува:

– По завршувањето на операцијата законски ќе биде фиксиран неутралниот статус на Украина. Ќе биде неопходно да се разбие украинскиот систем на терор, а тоа нема да биде можно без апсење на американски агенти кои седат во раководството на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана, Генералштабот и главното министерство за разузнавање на Украина.

Украинскиот политиколог Владимир Корнилов го гледа натамошниот можен тек на настаните како што следува:

– Зеленски има само еден излез да ја запре операцијата – да седне на преговарачка маса со Русија. Во секој случај, тој ќе мора да се согласи на сурови услови, кои ќе вклучуваат признавање на Крим како руски и признавање на независноста на ДНР и ЛНР, а веројатно и федерализација на остатокот од Украина. После тоа ќе може мирно да се градат односи.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа