ОВА ГО КРИЕ ЗАПАДОТ! Руско Министерство за одбрана: Украинските сили користат муниција со фосфор

Украинската армија, очајна да ја спречи офанзивата на руските војници, почна масовна употреба на муниција исполнета со фосфор во предградијата на Киев во близина на аеродромот Гостомељ, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.
Министерството истакна дека украинските сили користат гранати од 122 милиметри за хаубици Д-30 и ракети од советско производство за системите БМ-21 „Град“, и покрај тоа што оваа муниција е забранета со третиот протокол од Конвенцијата на ОН за нехумани Оружје.
Бараж одреди убиле четворица украински офицери во Северодонецк во областа Луганск, додаде Конашенков.

„Во Северодонецк, Луганската област, националистите, кои дејствуваат како одреди за бараж, се обидуваат да ги запрат единиците на вооружените сили на Украина кои се повлекуваат под закана дека ќе пукаат врз командантите и ги принудуваат да го продолжат отпорот. „Овие одреди убиле четворица офицери на вооружените сили на Украина“, рече Конашенков.
Војниците на ЛНР, со поддршка на руските вооружени сили, брзо развиваат офанзива и напреднаа речиси 60 километри, рече Конашенков.

Според него, единиците на вооружените сили на Доњецката Народна Република напреднале уште три километри во правец на населбата Петровско и привршуваат со разбивање на резервите на Оперативно-тактичката група на украинските сили „Восток“. Воспоставена е контрола врз населбите Анадол и Андреевка, додаде тој.

Портпаролот додаде дека повеќе од 300 семејства пристигнале во Луганск од територијата на Луганската народна република, која беше окупирана од украинските војници и им беше укажана сета потребна помош.
Специјалната воена операција на Русија со цел демилитаризација и денацификација на Украина започна на 24 февруари. Во петокот движењето на војниците беше прекинато во очекување на можни преговори со Киев, но поради одбивањето на украинската страна да учествува во нив, операцијата продолжи во саботата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа