ШТО СЕ СЛУЧУВА? Русија носи војска и на границата со Финска?

И покрај тоа што ја дели границата долга 830 милји со Русија, висок фински функционер за одбрана рече дека не гледа непосредна воена закана од Москва.

Говорејќи на онлајн форумот на Атлантскиот совет во вторникот, постојаниот секретар на Министерството за одбрана Еса Пулкинен, рече дека неговата позиција бара тој „секогаш да биде подготвен за најлошото“.

Тензиите се зголемија во балтичките земји, вклучително и членките на НАТО Естонија, Латвија и Литванија, поради идните руски намери, вклучително и постојаното стационирање на нејзините сили во Белорусија, рече Пулкинен.

„Не можеме да исклучиме ништо“, рече тој.

Додека руските трупи, наречени „мировници“ од Кремљ, на сила се префрлија во два региони на источна Украина во понеделникот, тој рече дека „дебатата за сферите на влијание припаѓаат во историските книги“, не менувајќи ја картата на Европа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа