Лавров вечерва со нов ултиматум за Украина! Под еден услов…….

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека претседателот на Украина, Владимир Зеленски, лажел кога рекол дека е подготвен за преговори за неутрален статус на Украина.
Како што рече, Зеленски ја потрошил можноста да го реши проблемот во земјава, така што нема потреба да се префрла вината на некој друг.

Лавров, исто така, истакна дека Русија ќе ја изврши демилитаризацијата на Украина:
„Русија ќе обезбеди демилитаризација и денацификација на Украина. „Ние многу страдавме од нацизмот, украинскиот народ страдаше од нацизмот премногу долго за да продолжи да го гледа лесно“, рече тој.

Следете ги нашите избрани најдобри вести на нашиот канал „Телеграма“ на телефони со Android преку инсталација на Play Store или десктоп компјутери ТУКА

Подготвени сме за преговори веднаш штом украинската армија го остави оружјето
Русија е подготвена да преговара за прашањето за Украина во секое време, но кога украинската армија ќе престане да дава отпор и ќе го остави оружјето.

„Никој нема намера да ги угнетува, никој нема да ги нападне, нека се вратат кај своите семејства. „И да му обезбедиме на украинскиот народ можност да одлучува за својата судбина“, рече тој.

Тој исто така посочи дека Русија не гледа можност сегашното украинско раководство да го признае како демократско.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа