Заробен руски војник им се јавил на родителите: Мамо, јас сум затвореник во Украина


Warning: Undefined array key "tag" in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/better-framework/content-injector/bf-content-inject.php on line 473

 

Руската војска добила можност да контактира со неговите родители

Украинските бранители приведоа уште еден затвореник и му дадоа можност да разговара со неговите родители.

– Мамо, јас сум во заробеништво

“Каде?”

– Во Украина во заробеништво

„Зошто отиде таму?

„Не знам, не собраа и ни рекоа да одиме. Сите отидоа.

Потсетуваме, во Киевската област загинаа четворица цивили, а 15 се ранети како резултат на воздушен напад. Како што беше претходно соопштено, експлозии се слушнале во селото Гавриливка во Киевската област, а има и жртви меѓу населението. Како што знаете, војската разнесе мостови во близина на Киев за да го запре непријателот (фото). Беше објавено и дека окупаторите со тенкови ќе се обидат да се пробијат до Киев.

Во попладневните часови на 25 февруари, претседателот на Украина, Володимир Зеленски, тој ден напладне имаше уште едно обраќање за ситуацијата со руската инвазија.

Зеленски го повика Путин да седне на преговарачка маса за да ги спречи смртните случаи. Целиот текст прочитајте го овде: https://glavcom.ua/video/poloneniy-rosiyskiy-soldat-zatelefonuvav-batkam-mam-ya-v-plenu-na-ukraine-825070.html

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа