Медведев: НАТО и САД не ја научија лекцијата од Русија во 2008 година

НАТО и САД научија лекција од признавањето на независноста на Јужна Осетија и Абхазија од страна на Русија, изјави заменик-претседателот на рускиот совет за безбедност Дмитриј Медведев, коментирајќи ја одлуката за Народните републики Доњецк и Луганск.

„Во 2008 година морав да донесам сложена одлука да ја признаам независноста на Јужна Осетија и Абхазија. Користејќи воена сила и политичка волја, Русија помогна да се спасат животите на стотици илјади луѓе. И му одржа јасна лекција на НАТО, на Соединетите Држави, на секој што имаше агресивни намери кон руските граѓани. „Но, НАТО лошо ја научи оваа лекција и продолжи цинично и нецеремонично да им пристапува на руските граници, проширувајќи го кругот на потенцијалните членки на алијансата“, рече Медведев.
„Западот му помогна на Киев да ги саботира договорите од Минск, целосно одврзувајќи ги рацете на националистите и слабата влада предводена од актуелниот претседател“, рече Медведев.

„Војната против Доњецк и Луганск се водеше без правила. Луѓето беа подложени на постојана репресија. Тие ги гранатираа нивните домови, принудувајќи ги да живеат во вечен страв, да се кријат во подрумите од бомбите“, додаде Медведев.

Обраќајќи им се на Русите синоќа, рускиот претседател рече дека смета дека е неопходно веднаш да се признае независноста на ДПР и ЛПР, бидејќи оние кои тргнаа по патот на крвопролевањето, насилството и беззаконието не признаваат никакво решение за конфликтот во Донбас освен војската.пишува РИА Новости и додава дека веднаш потоа Путин ги потпишал соодветните декрети.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа