Бучковски најавува решавање на спорот со Бугарија и почеток на преговори во Ноември или Декември оваа година

Шансите за решавање на спорните прашања со Бугарија се до крајот на годината, изјави поранешниот специјален претставник на Република Северна Македонија за преговорите со Бугарија Владо Бучковски, прецизирајќи дека доколку дотогаш не се најде решение, ќе престане да биди оптимист, се случи грчкото сценарио е одлично.

Во интервју за македонската ТВ Канал 5, тој рече дека на крајот на 2020 година двете земји биле многу блиску до изнаоѓање решение „Ова беше пред Нова 2021 година. Бевме блиски во ставовите со либералниот дел од бугарската влада. . И тогаш планот 5 + 1 беше на маса. Мислам дека имаше сериозен пристап кон одлуката. Фокусот беше на точките кои можат да се решат. Борисов тогаш рече дека две од барањата му се важни и дека тој и Заев треба да работат на нив – она ​​за краткото и долгото име и за претензиите на македонското малцинство во Бугарија. Енигмата остана затоа што нашиот ентузијазам стивна неколку месеци пред изборите во Бугарија. И повеќе падна на наша страна отколку на нивна. Како да чекавме, стравувајќи дека може да се искористи евентуален договор во предизборната кампања. И за жал се најдовме во ситуација во која не верувавме дека ќе се најдеме – осум месеци во Бугарија без влада и така целата 2021 година помина без сериозен напредок и сега се враќаме на почетокот во однос на пакетот 5 + 1. “ рече тој.Бучковски.
Она што го радува, според поранешниот премиер на Република Северна Македонија, е што патоказот е всушност она што во моментов го прават работните групи формирани од владите на двете земји. Тој е убеден дека ќе има успех на овој план. Бучковски се повикува на студија на Алфа Рисрч, според која новиот пристап во односите на Бугарија со Република Северна Македонија го поддржуваат 31 отсто од испитаниците, а 49 отсто се за цврсти позиции во решавањето на спорот. Според него, ова е чекор напред за само еден месец средби и може да доведе до поповолна атмосфера.

„За разлика од македонските медиуми, каде што на прсти можам да ги бројам оние кои објавуваат анализи или написи со порационално размислување и бараат компромиси, во Бугарија секој ден збор им се дава на интелектуалците кои велат дека земјата треба да го смени пристапот“, тврди Бучковски. .

Според него, на заедничката историска комисија треба да и се даде можност да работи мирно. Нејзината работа не треба да се запре, туку да стане поинтензивна, барем во однос на напишаното во учебниците во двете земји. „За оние луѓе кои се договорени во историската комисија, една од работите што треба да се направи е еден час да се соопшти формулацијата до која дојде комисијата. Тоа се четири историски личности, бидејќи за цар Самуил има разбирање само како да се слават“, рече Бучковски.

Според него, важно е историската комисија да се придржува до она што е напишано во договорот за пријателство меѓу Бугарија и Република Северна Македонија. „Никаде во договорот не пишува дека заедничката историја значи бугарска историја до 1945 година. Задачата на политичарите е да разјаснат што и двајцата го разбираат под заедничка историја“, рече Бучковски, додавајќи дека она што се случи на 4 февруари на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“ е чекор наназад. „Илјадници полицајци, атмосфера како нешто да се случува, и конечно кога полицијата се повлече, се соочивме со навивачи кои ги кинеа лентите од бугарските венци – ова мораше да го осуди опозицијата“, рече тој.

„Кога комисијата престана со работа, тоа беше кога Заев поднесе оставка по француското вето. Не е само бугарското вето кога прашуваш дали има пречка за проширувањето. Половина од истакнатите дипломати од Брисел ќе ви кажат дека Бугарија не е сама во оваа игра. Нашите граници на толеранција се исцрпени, но немаме друг пат и мора да најдеме решение. И на Бугарија и е јасно дека мора да се најде начин до јуни. Или ако не до јуни, до крајот на годината, за време на чешкото претседателство, тоа е разумен рок. После тоа ќе бидам песимист и ќе влеземе во грчко сценарио за замрзнување на спорот за многу години“, рече Бучковски.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа