Домати како превенција од згрутчување на крвта

Доматите можат да бидат и средство за спречување на згрутчување на крвта и последиците – формирање на згрутчување на крвта во крвните садови. До овој заклучок дошле шкотските истражувачи, информира БНР.

Експериментот беше спроведен со 200 волонтери. Резултатите од студијата покажуваат дека секојдневното консумирање домати ја разредува крвта за 70%. Ефектот е регистриран кај 97% од учесниците.

Истражувачите го поврзаа овој резултат со присуството на антитромботични елементи во овошјето – флавоноиди.

Високата содржина на ликопен исто така ги одржува клетките здрави. Доматите спречуваат кардиоваскуларни болести, помагаат во борбата против воспалението и го подобруваат здравјето на очите поради големата количина на витамин А.

Според експертите, по кратко готвење или печење се зголемува количината на корисен ликопен.

Значи, доматите се препорачуваат да се јадат и свежи и варени.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа