Во Грција се отстрануваат најголем дел од мерките за КОВИД

Грција ги укинува повеќето рестриктивни мерки воведени пред почетокот на годината.

Граничните власти потсетуваат дека е задолжително патникот да има генериран QR код по пополнување на Образецот за лоцирање на патници, пренесе БНР.

ПОВЕЌЕ НА ТЕМАТА
Грција со највисока инфлација во последните 25 години
Во сабота стапува на сила новиот пакет мерки за ублажување на антиквитети. Дозволено е присуство на 50% од гледачите на спортски настани, дозволено е музика и стоечки муштерии на кафеаните во објектите, студентите можат да патуваат на екскурзии.

Остануваат задолжителните маски надвор, како и двојните маски за посета на продавници.

Потребен е сертификат или негативен тест за продавници што не се хранат.

За влез во Грција, европските граѓани ја минуваат границата само со потврда, потврда за болест или негативен тест, кој е потребен и за деца над 5 години.

Граничните власти известуваат за многу случаи на запрени странци на граница затоа што немаат документ за регистрација на адреса.

Пристанишните власти, исто така, ги потсетуваат патниците на траектот дека мора да приложат документ за здравствената состојба, како и пополнет формулар за патна адреса. Не е потребна регистрација за малолетни лица.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа