Проф. Витанов: Омикрон е веќе на колена, ние не сме тотални идиоти

„Во моментов не се очекува секундарен врв на бранот СОВИД“. Ова го напиша на Фејсбук математичарот проф. Николај Витанов.

“Огромниот бран Омикрон е запрен сред зима. Искуството покажа дека не сме тотални идиоти. И нема да го рестартираме. Да видиме. До крајот на неделата ќе биде јасно кој е во право – оние кои се надевам дека учениците ќе го рестартираат бранот или јас, кој вели дека санката е доволно засилена по ридот и нема да запре ако не се лизнеме по сценариото „Брза кучка“.

Тој посочува дека на картата на регионите еден од нив веќе ја напуштил црвената зона.

„Единствената надеж на вирусот и предвидувачите на секундарниот врв е несоодветниот дел од бугарскиот народ да му помогне да го запали суперпожарот. Ова сценарио засега е нестабилно. Држете го вака и натрапникот нема да пробие. Издржете Омикрон е на колена. „Не му помагајте да стане.

Тој повтори дека е обратен трендот на зголемување на нови случаи, како и зголемувањето на зафатеноста на болничките кревети. Она што следи е пресврт на трендот на висока смртност.

“Смртност – и тука системот се движи како што се очекуваше. Има пресврт на трендот на висока смртност. Но дотогаш има околу една недела”, напишал математичарот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа