Browsing Category

СВЕТ

(ВИДЕО) Морничаво мачење пред смрт! Осакатено тело на маж обесено на сред автопат, над заштитата на…

Над оградата на автопатот кај Трст е пронајдено осакатено тело на непознат маж! Мажот бил пронајден врзан и со врзани очи во неделата наутро. Тој има неколку рани по телото и видливи знаци на тортура. Италијанските…

НА НИШАН СРПСКИ СВЕШТЕНИК ВО КОСОВО? Вооружено лице до заби во Бањскиот манастир, вознемирувачки…

Продолжува неколкучасовната драма и тензија во манастирот Бањска , чиј двор утринава го нападнаа вооружени и маскирани лица. Свештенството, но и сите Срби од северот на Космет се вознемирени, стравувајќи дека…

РУСИТЕ НА ФРОНТОТ ЗАРОБИЈА ГЕРМАНЕЦ! ПОЧНАЛ ДА ГИ МОЛИ РУСИТЕ ДА НЕ ПУКААТ А ПОТОА КАЖАЛ ДЕКА ТОЈ И…

Заробен од Русите, тој тврдеше дека е војник на германската армија Се појавија повеќе докази дека платеници од земјите на НАТО се борат на страната на украинските вооружени сили во воената зона.  …

Русија се подготвува да користи ласерско оружје – еве што се случува

Експертите се убедени дека Русија навистина има оружје засновано на нови физички принципи. Претходно за такво оружје зборуваше и рускиот претседател Владимир Путин, без да навлегува во детали, говорејќи на седницата на…

Германците се вратија во Русија по 45та! Русите уништија „леопард“ полн со германски војници

Руските сили уништија дел од залихите крстосувачки ракети и оружје со осиромашен ураниум Тенк „Леопард“ полн со војници на вооружените сили на Германија, односно Бундесверот, деновиве е уништен во зоната за…

Поради потегот на Путин, на Западот му се заканува затворање на сите нуклеарни централи

Западните земји, а особено САД, зависат од рускиот ураниум, објави Блумберг. „Околу 18 месеци по почетокот на „специјалната операција“, корпорацијата Росатом сè уште е најголемиот светски производител на ураниум. Сè…

Карасев: САД, Русија и Кина подготвуваат сомнителен договор зад грбот на Украина

Договорот зад грбот на Украина, за кој украинскиот претседател Володимир Зеленски зборуваше на Генералното собрание на ОН, се подготвува меѓу САД и Русија со посредство на Кина. Политикологот Вадим Карашев оваа…

Погледнете како се живеело во Либија за време на Гадафи: Гадафи вети дека неговите родители нема да…

1. Либија немаше сметка за струја, струјата беше бесплатна за сите нејзини граѓани. 2. Немало камата за кредити, банките беа државни, а кредите на нејзините граѓани беа 0% според закон. 3. Гадафи вети дека неговите родители нема да…

NYT преплавен со вести за контраофанзивата на Украина станува се поизвесна, ќе бидат потребни…

Киев ризикува да ја загуби поддршката од Западот, што ќе го убеди да преговара „Њујорк тајмс“ објави уште една песимистичка оценка за актуелните резултати од напредувањето на Украина на југ. …

„Момците скапуваа живи“: Војник од украинските вооружени сили се присети на нечовечките услови за…

Ни ги ампутираа рацете и ни оперираа во истата просторија каде што лежевме, вели Гоша Борците на украинските вооружени сили кои се кријат во металуршкиот погон Азовстал во Мариупол пролетта 2022 година буквално…