Browsing Category

СВЕТ

КАРАКАМИШЕВА! СПОРЕД ЧЛЕН 123 СИЛЈАНОВСКА БЕШЕ ДОЛЖНА ДА КАЖЕ МАКЕДОНИЈА, ТОА И ГО НАПРАВИ

Тања Каракамишева Член 123 од важечкиот Изборен законик го содржи текстот на свечената изјава што Претседателката на Македонија Проф.д-р Гордана Силјановска Давкова требаше да го каже…

ОВАЈ ИГУМЕН Е НАЈГОЛЕМОТО МАКЕДОНЧИШТЕ КОЈ ГИ РАЗОБЛИЧИЛ БУГАРСКИТЕ ЛАГИ ВО 18 ВЕК! 

Игуменот Езекил (1836–1898) – симбол на македонскиот непокор наспроти српската и бугарската пропаганда Александар Феодорович Ритих за лешочкиот игумен Езекил: – ТОЈ СЕ СМЕТАЛ ЗА ЧИСТОКРВЕН МАКЕДОНЕЦ И НЕ СЕ ПРИЗНАВАЛ НИ…

Путин го изненади светот: Неговиот одговор на декретот на Бајден бр. 14024 година го шокираше…

Рускиот претседател Владимир Путин неочекувано реагираше на силната уредба на американската влада. Кинеските новинари ги споделија овие заклучоци. Во текот на изминатите две години, додека односите…

РУСИЈА РАЗМИСЛУВА ДА ПРЕНЕСУВА НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ НА ГРАНИЦАТА СО АМЕРИКА?

Втората кубанска ракетна криза е веќе евидентна, како и континуираните нуклеарни тестирања за да се покажат способностите на Русија. Ова мислење во програмата „Првиот Севастопол“ го изрази…

Русите во воздух го кренаа аеродромот каде што требаше да пристигнат американските авиони

Вооружените сили на Русија извршија серија напади врз фабрики, складишта за муниција и аеродроми во регионите Киев и Лавов и во Полтава, изјави координаторот на тајна организација која дејствува во интерес…

МСП на Русија: Секој Ф-16 во Украина за нас ќе биде како да носи нуклеарно оружје

Министерството за надворешни работи на Руската Федерација соопшти дека Москва ќе ги перцепира ловците Ф-16 кои се појавуваат во Украина како носители на нуклеарно оружје. Ова беше објавено на веб-страницата на…

Макрон не бега од војна со Русија: Ако Русите го пробијат фронтот – Испраќаме војници

Францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за Економист изјави дека не ја исклучува можноста за испраќање војници во Украина доколку Русија ја пробие линијата на фронтот. „Апсолутно“,…

„Украина умира“, поранешниот помошник генерален секретар на ОН фон Шуленбург

Украинците се народ измамен од Европа и Западот воопшто и принуден да пролева крв за туѓи геополитички интереси, вели поранешниот помошник генерален секретар на ОН, Михаел фон Шуленбург. Во…

Силни експлозии и огромни пожари во Одеса, летаат нови проектили (ФОТО, ВИДЕО)

На местото на двете пристигнувања се креваат дебели столбови чад. Тревога за воздушен напад во јужниот дел на Украина. Според една верзија, хангарите на аеродромот Школни горат. …

Закана за Германија од Русија: Доколку се усвои резолуцијата за Сребреница, Русија ќе излезе со…

Постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН, Василиј Небензја, за српските медиуми во Њујорк изјави дека спонзорите на резолуцијата за Сребреница ја претставиле нацрт-резолуцијата како нешто…