Browsing Category

ЕУ

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО БРИСЕЛ? Раскол во ЕУ како никогаш до сега – Борел: Некои земји од ЕУ се…

Шефот на европската дипломатија Борел најави закани до ЕУ дека некои земји-членки ќе стават вето на забраната за увоз на енергија од Русија. Земјите од ЕУ се уште немаат намера да забранат увоз на руска енергија, особено нафта. Причината…

Јотова најави нова блокада од Бугарија во јуни: Ништо не е мрднато во Македонија! Не се воопшто…

Бугарската потпретседателка Илијана Јотова во интервју за бугарска телевизија најави нова блокада од страна на Бугарија во јуни за преговарачкиот процес на Македонија затоа што според неа ништо не мрднало. „Бугарија има четири, пет…

ПОЧНА! Лондонска компанија вградува чип под кожа за 299 долари! Постапката за инсталација трае 4…

Производител на микрочипови од Лондон (поткожни импланти) Микрочипот од Лондон е рачен микрочип кој ќе работи со дигитален паричник за бесконтактни плаќања. Технолошката компанија соопшти дека микрочипот ќе работи со…

ЕВРОПСКАТА ДРЖАВА НЕМА ДА ИЗЛЕЗЕ БЕЗ ПОСЛЕДИЦИ: Русија возвраќа, Путин дава рок до крајот на денот…

Цврста одлука на Москва По протерувањето на четворица руски дипломати од Австрија, Русија прогласи четворица австриски дипломатски претставници персона нон грата , се вели во соопштението на руското Министерство за…

СЕ ПОДГОТВУВА РАСКОЛ ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА? Овие земји нема да се откажат од рускиот гас, на работ на…

Каков е ставот на членките на ЕУ и колку се далеку од „откажување“ од руската енергија? Војната во Украина ги принуди министрите на ЕУ да разговараат за потенцијалната шеста рунда санкции кон Москва, но можното воведување ембарго…

ПОГЛЕДНЕТЕ! Сведоштво на британски платеник од Мариупол: Украинците се криминалци, меѓу платениците…

Ситуацијата во украинскиот пристанишен град Мариупол е „катастрофална“ и тоа е главно виновно на украинските сили, изјави британскиот државјанин идентификуван како Ејден Аслин, кој се борел во градот во единицата на странски…

Марин Ле Пен ветува обештетување на работниците кои добиле отказ затоа што не сакале да се…

Францускиот претседателски кандидат Марин Ле Пен во четвртокот (14-ти април) вети дека ќе го укине указот на претседателот Емануел Макрон и „ќе врати 15.000 здравствени работници идентификувани како „заразни“ и ќе им исплати плати што…

Морничав предлог на рускиот воен експерт: Москва има одговор кој нема многу да му се допадне на…

Обидите на САД и ЕУ да ја изолираат Руската Федерација од другите земји во меѓународните односи преку економски санкции ќе пропаднат. Овој заклучок го донесе рускиот воен аналитичар Игор Коротченко . Во својот авторски канал Телеграм,…

Експертите предупредуваат на сериозни последици за ЕУ ​​доколку Брисел ја одбие руската нафта

Економската конфронтација меѓу Западот и Русија предизвикува големи неволји во светот. Соединетите Американски Држави и Европа се во лоша ситуација, соочени со невидено влошување на квалитетот на животот и нерамнотежа на пазарите,…

УДАРНО – Само Европа ќе настрада! САД тријаат раце од конфликтот во Украина! Путин најави…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија ќе го насочи транспортот на енергија на исток, бидејќи европските земји се обидуваат да ја намалат зависноста од рускиот гас. „Земјите од ЕУ зборуваат за прекин на испораките на…