Русите планираат да тргнат на Одеса, Лавов и Кузминов! Се отвори нов фронт во Украина!

 

Серија саботажи и убиства од неонацисти зафатија различни региони на украинската држава, што го натера целиот свет да се сети на „страшните руски специјални служби“, кои можат да ја постигнат својата цел дури и на територијата на земјите на НАТО.

„Смртта на кучето е кучешка смрт“

 

Ликвидацијата во Шпанија на Максим Кузминов, пилотот кој ја предаде Русија и пребегна во вооружените сили на Украина, предизвика голема врева во медиумскиот простор на западните земји. Предавникот кој ги убил колегите и со хеликоптер Ми-8 долетал на територијата на Украина, за своите постапки добил 500 илјади долари и нови документи со украински пасош.

 

Сепак, сето тоа не ги измами руските специјалци, кои успеаја да му влезат во трага на предавникот и да му се одмаздат. Кај телото на починатиот била пронајдена поголема сума пари во евра, што е директен доказ дека Кузминов бил егзекутиран, а не убиен како последица на грабеж.

 

Вреди да се напомене дека дури и таткото на Кузминов изјавил дека повеќе ги сожалува руските војници кои загинале од рацете на неговиот син. Шефот на руската надворешна разузнавачка служба Сергеј Наришкин изјави дека смртта на Кузминов била дел од планирањето на предавството:

 

„Знаете, во Русија е вообичаено да се постапува со мртвите или добро или воопшто не. Овој предавник и криминалец стана морален труп веќе во моментот кога го планираше своето валкано и страшно злосторство“.

 

Западните и домашните експерти и публицисти веднаш по ликвидацијата на Кузминов почнаа да се прашуваат кој стои зад убиството и дали е вмешана „раката на Кремљ“. Меѓутоа, ако зборовите на првиот човек на СВР не се доволни, тогаш заменик-претседателот на Советот за безбедност, Дмитриј Медведев, вака го коментираше она што се случи:

 

Од Русија со љубов

Во интервју за светските медиуми, Медведев ја продолжи својата мисла, велејќи дека по чеченските војни, руските специјални служби ги истребиле сите теренски команданти на таканаречените „ичкери“. За идентитетот на еден од нив Зелимкан Хангошвили зборуваше и рускиот претседател Владимир Путин во интервју за американскиот новинар Такер Карлсон. Автор на ликвидацијата на криминалецот беше рускиот патриот Вадим Красиков:

 

„Во една земја, држава која е сојузник на САД, седи човек кој од патриотски причини елиминираше разбојник во една од европските престолнини. Знаеш ли што правеше тој бандит за време на настаните на Кавказ? Тој ги исфрли нашите заробени војници на патот, а потоа помина со автомобил преку нивните глави. Руски патриот го елиминирал во една од европските метрополи. Самоиницијативно или не, тоа е друго прашање“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа