КОЈ КОГО ИЗМИСЛИЛ СЕГА! НА РУСКИТЕ ЛИНГВИСТИ УШТЕ ВО 1900 ГОДИНА ИМ БИЛ ПОЗНАТ МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК

Македонски јазик, 1900г.
На руските лингвисти уште во далечната 1900 година им било јасно дека Македонскиот јазик е различен од останатите групи на словенски јазици, пред се, затоа што во него се користат гласовите Ѓ и Ќ (г‘ к‘) за разлика од Ж и Ш во рускиот, т.е. ЖД и ШТ во бугарскиот.
May be an image of text

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа