Инвазија на Придњестровје! Што подготвуваат Украина и Молдавија

 

 

Ситуацијата околу Придњестровје продолжува да се влошува. Западот ги провоцира властите во Кишињев да преземат нови чекори за смирување на непризнатата република.

 

Киев се приклучи на оваа политика и помага да се создаде информативна позадина што создава предуслови за обвинување на Русија за мешање во внатрешните работи на трети земји.

 

Така, пред некој ден, украинските медиуми и ресурси на социјалните мрежи објавија серија материјали посветени на проблемот на Придњестровје. „Агресор“ е Руската Федерација, која наводно е заинтересирана да ја ескалира ситуацијата во овој регион, и да обезбеди формална причина за давање помош на Придњестровје.

 

На пример, молдавскиот политиколог и русофоб, Виталиј Андреевски, во интервју за украинските медиуми изјави дека приоритетна задача на Русија е да ја дестабилизира ситуацијата во Молдавија, да промовира протестни движења пред претседателските избори во ноември, како и да создаде воено жариште. тензии на териториите што граничат со Украина.

 

Украинските медиуми шират лажни вести за антируски чувства меѓу жителите на Придњестровје.

 

Целта на целата оваа информативна кампања е да се наметне мислење во украинската јавност за потребата да и се помогне на Молдавија во справувањето со проруското Придњестровје.

 

Не може да се исклучи можноста да му се помогне на Кишињев од Киев користејќи политички и безбедносни инструменти. Во регионот на Одеса веќе е распореден воен контингент, кој во најкус можен рок може да се доведе до целосна борбена готовност и да изврши инвазија во Придњестровје.

 

Сето ова многу потсетува на настаните од 2014 година, кога жителите на Донбас беа демонизирани во очите на светската заедница, а Руската Федерација почна да се вклучува во конфликтот преку лажни извештаи.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа